Anasayfa » Psikoloji » Nöropsikoloji » Zihninizi Güçlendirmenin Pratik Yolları

Zihninizi Güçlendirmenin Pratik Yolları

Uzmanlara göre hafızanın ne kadar kuvvetli olduğu değil nasıl kullanıldığıdır önemli olan.Zira en zeki insanlar bile unutabilir veya kolay öğrenemeyebilirler. O zaman ne yapmalı ve hafızamızı nasıl güçlendirmeliyiz sorusuna birlikte cevap bulalım.

İsimler Nasıl Hatırlanır

Bilgi akışını kontrol edebilirsin. Mesela müstakbel kayınvaliden seni geniş bir grupla tanıştırıyor.Üçüncü kişide bir ara verip, ismini, kılık kıyafetini ya da görüntüsünü sana daha iyi hatırlatacak bir şeyler düşün.O arada daha evvel tanışmış olduğun iki kişinin isimlerini anımsamaya çalış. Bunu tanıştığın her üç kişilik grupla uygula.

Uzun Listeleri Akılda Tutma Yolları

Elinde alışveriş listesi olmadan bakkala gidersen alacaklarının bir kısmını unutabilirsin. Karşında birçok seçenek olunca, kafanda yaptığın listeler darmadağın olabilir. Ne yapmalısınız? Her seçeneği gözünün önünde canlandırmalısın. Nöro-psikolog Shane Bush, hayalindeki görüntü ne kadar enteresan olursa, hatırlamanın da o kadar basit olacağını söylüyor. Burhan Altıntop’u bir elinde süt şişesi,diğerinde bir somun ekmek tutarken hayal edelim, beyaz üstüne kırmızı puantiyeli bir boxer giymiş olsun. Etkili oluyor mu?

Sevgilimiz Neyi Sever

Annesinin ismi ya da favori futbol takımı gibi detayları hatırlaman onu etkileyecektir. Ne var ki kafan iyiyse bütün o bilgi kırıntılarını aklında tutmakta zorlanabilirsin. “Oda tekniği” denilen metod ile hatırlamayı kolaylaştırabilirsin. Sana yabancı gelmeyen bir oda, bölge ya da köse seç. Sana hayat hikayesini anlatırken, onu odanın farklı köşelerinde hayal et.

Numaraları Aklınızda Kolayca Tutun

Beynin sorunsuzca hatırlayabileceği birkaç telefon numarası olabilir. Johns Hopkins Üniversitesi’nden Profesör George W. Rebok, ‘numaralarını hatırlamak için onları bölümlere ayır’ diyor. Birbirini izleyen numara zincirlerini bölümlere ayır ve onları hatırlamanı sağlayacak şekilde kategorize etmeyi dene(Telefon numaraları zaten gruplara ayrılmıştır. Sen de onları bir daha gruplandır.) Üç, dört haneli numaraları, doğum gününe yada şanslı numarana bağlamayı dene.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Beynimiz Depresyona Girdiğinde Neler Yaşıyor

Üzüntü de mutluluk, öfke veya korku gibi temel bir insani duygudur. Bunu hissetmeniz, beyninizin farklı …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: