Anasayfa » Egitim » Zeki Olmak Mutlak Başarıyı Getirmiyor

Zeki Olmak Mutlak Başarıyı Getirmiyor

Öğrenme, öğrenilenden yararlanabilme, yeni durumlara uyabilme ve yeni çözüm yolları bulabilme yetisi olarak bilinen zeka; zihinsel yeteneklerin uyumlu çalışması olarak dikkat çekiyor.

Ancak akademik anlamda başarılı olmak için zeka testinden alınan iyi puanın tek başına yeterli olmadığını belirten Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, bir çocuğun başarısındaki temel kriterin çalışmak olduğunu söyledi.Zeka testinde iyi bir puan almanın, ömür boyu başarı anlamına gelmediğini belirten Knudsen, gereksiz yere zeka testi uygulamanın da çocuğun gelişimini olumsuz etkilediğini vurgulayarak şunları aktardı: “Zeka testleri gerek duyulmadığı takdirde kullanılmamalıdır.

Çocuklar doğdukları andan itibaren, gelişim süreçlerinde yüksek ya da düşük seviyede zeka belirtileri gösterebilir. Gözle görülebilen ve şüphe yaratan bu durumlar, elbette testlerle ortaya çıkarılabilir. Düşük zeka çok değiştirilemez iken, üstün zeka için farklı değerlendirmeler yapılabilir.

Üstün zeka, her konuda çok başarılı olma ve her şeyin üstesinden gelme becerisi olarak algılanmamalıdır. Buradaki temel kriter, çocuğun sahip olduğu üstün yetenekleri ortaya çıkarmak ve zayıf olduğu alanları da tespit etmek olmalıdır.”

Zeka testlerinin ticari amaçla çok sık kullanılmaya başlandığını söyleyen Knudsen, bu testlerin çoğu kez gereksiz ve yaş sınırları dikkate alınmaksızın uygulandığını ileri sürdü. Ailelere, çocuklarının yeteneklerini öğrenmek için, sadece bir testlere bakarak değerlendirme yapmamalarını öneren Knudsen, “Genel olarak elde edilen skorlar, çocukların eğitim hayatına başlarken sınıflandırılmalarına sebep olmakta ve bu onların tüm hayatları boyunca taşıyacakları bir etiket olabilmektedir.

Ancak hayatta başarı için, üstün yeteneklere sahip olmak temel koşul değildir. Her çocuğun mutlaka yetenek ya da yetenekler vardır. Diğer taraftan, iyi yönetilemeyen üstün zeka tahmin edilenin aksine pozitif değil, negatif sonuçları da beraberinde getirebilir” değerlendirmesini yaptı.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum