Anasayfa / Psikoloji / Psiko-Rehber / Yüzünüz Karşınızdaki Kişiye Ne Kadar Güven Veriyor

Yüzünüz Karşınızdaki Kişiye Ne Kadar Güven Veriyor

Yapılan bir araştırmaya göre kaş ve elmacık kemiklerinin yapısı yüzünüzün ‘güvenilir’ olup olmadığını ele veriyor.Araştırmalara göre kaş aralığı fazla olan ve elmacık kemikleri çıkık olan insanları daha güvenilir buluyorken, inik kaşlı ve çökük elmacık kemikleri olan insanları daha az güvenilir buluyoruz. Bulgular ilk izlenimler hakkındaki bilgilerimizi değiştiriyor.

Somut kanıtlar olmasa da yüzsel özellikler, insanların güvenilir veya dürüst olup olmadıklarını yansıtabiliyor.New York Üniversitesi psikologları, beyinde henüz tanımadığımız insanların bile güvenilir olup olmadıklarına karar veren bir mekanizmanın olduğunu söylüyor. Beyin bir göz kırma süresinin onda biri yani saniyenin üç yüzde biri gibi bir sürede karşıdaki insanın güvenilir olup olmadığını algılayabiliyor.

Neuroscience bilim dergisinde yayınlanan araştırma, beynimizin güvenmememiz gereken insanlara karşı bizi uyardığını söylüyor.New York Üniversitesi Psikoloji Bölümü Yrd.Doç.Dr. Jonathan Freeman “Beyin,tanınmayan bir yüzün güvenilirliğine karşı otomatik olarak cevap verebiliyor” dedi. Vücut üzerinde yapılan geniş çaplı araştırma sonuçları, farkında olmadan insanlara karşı önyargıya sahip olduğumuzu gösteriyor.

guvenilirlik

Hangi yüz güvenilir hangisi değil

Dailymail haber sitesi güvenilir kabul edilen kamu figürlerini inceleyerek, kaş aralığı fazla olan ve elmacık kemikleri çıkık olan insanların daha güvenilir göründüğü sonucuna vardı. Tersine güvenilir bulunmayan kamu figürlerini inceleyen site, inik kaşlı ve çökük elmacık kemikli insanların güvenilir görünmediğine kanaat getirdi.

New York araştırma grubu, on gönüllüye üç yüz bilgisayar yüzünü gösterdi ve çıkan sonuçta yüksek kaşlı,çıkık elmacık kemikli ve güven veren bir gülümsemeye sahip yüz şekli daha çok tercih edildi.Araştırmacılar aynı kişilere gerçek insan yüzlerini gösterdi ve aynı yüz şekillerine sahip yüzler güvenilir sayıldı.

Yarım saniyede anlaşılıyor

Deneyin ikinci aşamasında monitöre bağlanan yeni 37 gönüllüye güvenilir olan ve olmayan insan yüzleri yarım saniyeliğine gösterildi. Buna rağmen beynin sosyal, duygusal yaşamla ilgili amigdala denen bölümünün, flaşlarla gösterilen fotoğraflara anlık olarak 33 milisaniyede tepki verdiği ortaya çıktı.

Kalkık kaşlı ve çıkık elmacık kemikli yüzlerin, inik kaşlı ve çökük elmacık kemikli yüzlere göre amigdalayı farklı etkilediği gözlemlendi. Dr. Freeman, amigdalanın insanları algılamamamızda rolünün büyük olduğunu söyledi.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Kadınların Yüz İfadeleri Ne Anlama Geliyor

Erkeklerin kadın denilen muammayı çözmek adına harcadıkları çabalardan bir diğeri olan bu kılavuza bir göz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir