Anasayfa / Aile / İlişkiler / Yüzük Parmağının Tarihsel Hikayesi

Yüzük Parmağının Tarihsel Hikayesi

Herkes hemen hemen evlilik yüzüğünü sol elinin dördüncü parmağına takmaktadır. Peki siz neden sol elin dördüncü parmağına takıldığını biliyor musunuz? Asırlar boyu devam eden sol elin dördüncü parmağına takılan yüzüğün hikayesi…

Çünkü bu eski inanç ve adet bu geleneğin sürmesinin nedeni. Amerika, Kanada, Japonya, Hindistan ve Batı Avrupa’da hem kadınların hem de erkeklerin evlilik yüzüğü sol elin dördüncü parmağına takılmaktadır.

Eski Romalılar aşk damarı dedikleri bir damardan bahsederler. Bu damar sol elin dördüncü parmağından kalbe geçer. Romalıların Vena Amoris dedikleri bu damar bu parmağın tercih edilmesinin başlangıcı olarak kabul edilir.

Hristiyan geleneğinde ise geline baba oğul ve kutsal ruhu temsilen 3 tane yüzük takılır ve bu yüzükler düğünden sonra bırakılır.

Çinliler ise baş parmağın ebeveyn, işaret parmağının kardeş, orta parmak kendimiz, dördüncü parmağın eşimizi ve serçe parmağın ise çocuklarımızı temsil ettiğine inanırlar.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Bu Hatalar Evliliğinizi Bitirebilir

Uzmanlara göre,büyük umutlarla,hayallerle kurulan evlilik birlikteliği bazı nedenlerle kabusa dönüşebiliyor. Zira evli çiftlerin birlikte yaşamaya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir