Anasayfa » Genel » Yurt Yaşamında Karşılaşılabilecek Zorluklar ve Başedebilme Önerileri

Yurt Yaşamında Karşılaşılabilecek Zorluklar ve Başedebilme Önerileri

Evi Özlemek üniversiteye gelmek için evinden,yaşadığı şehirden ayrılan birçok öğrenci ilk zamanlar evini çok özleyebilir ve geri dönmek isteyebilir.Bazı öğrenciler üniversite yaşamına kendini kaptırıp önceki hayatlarını tamamen unutmuş görünebilirler,bazıları ise başta çok heyecanlıyken, özlem sonradan ortaya çıkabilir. Bir de yeni çevreye uyum sağlamakta zorlananlar olabilir ve bu zor süreç birkaç gün sürebileceği gibi bütün bir dönem de devam edebilir.

Evi özlemenin içinde yas, üzüntü, değişimden korkma, hayal kırıklığına uğramayı bekleme ve yalnızlık hissi de vardır. Bazen, sevgi ve aidiyet ihtiyaçları uzun süre karşılanmayabilir ve bu özlem depresyona dönüşebilir. Bu özlemi gidermenin kolay bir yolu yok ama çoğunlukla birileriyle konuşmak iyi gelir. Yeni insanlar hayatımızda yeni anlamlar yaratmamızı, cesaret kazanmamızı ve zor duygulardan yeni bir anlayışla çıkmamızı sağlayabilir.Evi özlemenin bir parçası da gelecekle yüzleşmekten korkma ve bunlarla baş edebileceğinden emin olmamadır. Yeni insanlarla tanıştıkça, yeni faaliyetlere katıldıkça ya da sizi anlayabileceğini düşündüğünüz birisi ile konuştukça bu his ağırlığını kaybedecektir. olamama dır Özlemle ve onun getirdiği yoğun duygularla daha iyi baş edebilmek için aşağıdaki yöntemler işinize yarayabilir:

Birşeyler yapın. Bu olumsuz hislerin kendi kendine yok olmasını beklemeyin. Bu sorunlarla aktif olarak baş etmediğinizde sağlık problemleri, yorgunluk, motivasyon düşüklüğü gibi şikayetlerle kendilerini gösterebilirler. Aktif olmak, somut adımlar atmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Birileriyle konuşun. Daha önce evden ayrı kalmış olan birisiyle, bir uzmanla, bir hocayla konuşmak hem yaşadığınız sıkıntılar ile yüzleşmenizi hem de çözüme varmanızı hızlandıracaktır.

Yeni odanıza evden tanıdık eşyalar getirin. Fotoğraflar, bitkiler, oyuncaklar gibi size tanıdık gelecek ve güvende hissettirecek eşyalar birdenbire ortam değiştirmenin yaşattığı şoku hafifletebilir.

Kendinizi yeni çevreye alıştırın.Dolaşmaya çıkın.Yurt binasını, odaları, kantini tanıdıkça her şey daha güvenli ve kontrol altında gelecektir.

İnsanları bu yeni ortamı beraber keşfetmeye davet edin. Arkadaş edinmek ev özlemini gidermenin en büyük adımıdır.

Ailenizle, eski arkadaşlarınızla iletişiminizi sürdürün ama bu konuda kendinize bir sınır da getirin. Yabancı bir ortamın getirdiği zorluklarla başetmeye çalışırken sizi tanıyan ve anlayan kişilerle konuşmak iyi gelebilir.Ancak sürekli evi aramak, sadece eski arkadaşlarınızla konuşmak yeni ortamınıza uyum sağlamanızı, motive olmanızı da geciktirebilir. Bu dengeyi korumaya çalışın.

Eve gitmek için bir tarih belirleyin ve hazırlıklarınızı yapın. Bunu yapmak, ani bir istekle geri dönmenizi engelleyerek sizin burada kalmaya odaklanmanızı sağlayacaktır.

Fırsatları kaçırmayın. Ne kadar korkutucu görünseler de tüm o binalar, sınıflar, dersler, seçimler aslında yeni insanlarla tanışmak için birer fırsat olabilir. Kampüste ilgi alanlarınıza yönelik ya da tamamen yeni birçok aktivite ile karşılaşacaksınız. Bunlara katılın. Öğrenci Birliği ve Öğrenci Kulüpleri hakkında daha ayrıntılı bilgiyi web sayfasından Bilgi?de Yaşam linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Öğrenciler Okula “Aç, Susuz” Gidiyor

Amerika’da yapılan ve ilkokul öğrencilerini kapsayan araştırmada Türkiye, “uykusuzluk” ve “yetersiz beslenme” başlıklarında son sıralarda …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum