Anasayfa / Genel / Yurt Yaşamı Öğrencilere Neler Katabilir

Yurt Yaşamı Öğrencilere Neler Katabilir

Erken yaşlarda başlasada genellikle yurt yaşamı ile tanışmamız üniversite döneminde olmaktadır.İşte tamda bu noktada yurt yaşamının size katabileceği bir çok olumlu özellik bulunmaktadır.

Yeni arkadaşlar; Yurt yaşamının en güzel yanlarından biri aynı üniversitede, belki de aynı bölümde okuduğunuz birçok kişiyle tanışma, sohbet etme ve arkadaş olma fırsatıdır. Ayrıca, yurt yaşamında arkadaşlarınızla gece-gündüz birlikte zaman geçirebilirsiniz.

Bağımsızlık; Yurt yalnızca yaşanan bir yer değil, aynı zamanda evinden ilk kez ayrılanlar için yeni bir yaşam biçimidir. Sizin için kendi kararlarınızı alacağınız, ne zaman ders çalışacağınıza ya da uyuyacağınıza kimsenin karışmayacağı bir süreç başlamaktadır.

Yetişkin olma. Yurt yaşamı size sunduğu bağımsızlıkla beraber sorumluluk da getirir. Bu bazen sizi zorlasa da kendi ayaklarınız üzerinde durabilmek, kararlarınızın sorumluluğunu taşıyabilmek için de bir fırsat yaratır. Bunu başardığınızı gördüğünüzde artık yetişkin yaşamına adım attığınızı da farkedeceksiniz.

Paylaşmayı öğrenme. Yurt, yaşam alanı başta olmak üzere, herşeyin paylaşıldığı bir yerdir. Bu bazen size zor gelebilir. Önceden alışmadığınız şeylerle karşılaşabilirsiniz ama paylaşmanın çok eğlenceli yanları olduğunu da göreceksiniz. Paylaşabilmeyi öğrendikçe hem beraber yaşadığınız kişilerle daha yakınlaşacak,hem de gereksinim duyduğunuzda etrafınızda sizinle de birşeylerini paylaşan insanlar bulabileceksiniz.

Uzun süre yurtta kalan öğrencilerin de birkaç önerisi var:

Yurtta kalmanın sadece sizin başınıza gelen kötü bir olay olduğunu düşünmeyin.

Yaşadığınız olumsuzluklardan bir ders çıkarın. Gerekirse bunları not alın. Belki bu size saçma gelebilir ama uzun zaman sonra yazdıklarınıza baktığınızda ne kadar yol kat ettiğinizi görebilirsiniz.

Kötü bir şey yaşandığında haklı olsanız bile tartışmak yerine konuşmayı başarın.

Bir sorununuz olduğunda uzun zamandır yurtta kalanlara anlatmak konusunda çekingen olmayın.

Odada bir problem yaşadığınızda bunu gerekli yerlere bildirin.

Güvenlik, teknik servis gibi konularda herkesin her zaman yanınızda olduğunu bilin ve herhangi bir konuda,ne zaman olursa olsun yardım istemekten çekinmeyin.

Yurda, başkalarıyla yaşamaya, oda arkadaşınıza bir türlü alışamıyorsanız, evinize dönmek istiyorsanız,hiçbir şey düzelmeyecek gibi geliyorsa, kendinizi çaresiz hissediyorsanız, bir uzmandan yardım almayı düşünebilirsiniz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sınıfta Yapışkan Tipi Öğrenciyle Başetme Yöntemleri

Bir sonraki tiplememiz de küçük sınıflardan birindeki kompozisyon dersinde öğrencilerin başındayız.David sınıfın diğer yanından seslenir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir