Anasayfa » Egitim » YGS Puanınızı Okul Puanı ile Rehberlik Sitesinde Hesaplayın

YGS Puanınızı Okul Puanı ile Rehberlik Sitesinde Hesaplayın

Yükseköğretime geçiş sınavı kısaca YGS olarak bilinir. Üniversiteli olmak için lise mezunlarının ilk ter dökmeye başladığı sınavdır. YGS’den alınacak puanlar hem LYS sınavlarına girme hem de üniversitelerde bir bölüm okuma hakkını elde etmeye yarar.  LYS sınavlarına girmek için ilk sınavda en az 180 puan almak gerekiyor. 160 puan açık öğretim ve örgün iki yıllık programlara tercih etme hakkı verir.

Lise mezunu olacak veya mezun olanlar hayallerindeki bölüme girmek için YGS’de yeteri kadar net çıkarmaları gerekir. Adayların hayalleri kadar önemli olan bir noktada sınavda gösterecekleri başarıdır.

YGS’de PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Yükseköğretime giriş ile Lisansa yerleştirme sınavlarında puanlar aynı mantıkla hesaplanır. Dört yanlış bir doğruyu götürmektedir. YGS’de 6 LYS’de ise 11 farklı puan hesaplaması yapılmaktadır. Derslerin etki düzeyleri puan türlerine göre değişmektedir. Örneğin YGS-1 puanı hesaplanırken Matematik %40, Fen Bilimleri %30, Türkçe %20, Sosyal Bilimler ise %10 etkiye sahiptir.

Gerçek sınavda gösterilecek başarının göstergesi deneme sınavlarıdır.  Deneme sınavlarında adaylar YGS-LYS’ de ne kadar başarılı olabileceklerini görme şansına sahip olurlar. YGS denemeleri toplam 160 sorudan oluşmaktadır. Denemelerde önemli olan çok net çıkarmak değildir. Adayı hedefine ulaştıracak derslerle alakalı doğru netler çıkarmaktır, önemli olan.

Siz de evde veya okulda yaptığınız denemelerde kaç netin ne kadar puan çıkaracağını öğrenmek istiyorsanız, bir YGS puan hesaplama programı kullanmalısınız. Okul puanı ile beraber doğru düzgün sonuç veren bir YGS puan hesaplama programı arıyorsanız, yenirehberlik.com sitesi üzerindeki YGS-MATİK’i kullanmalısınız.

Yapacağınız hesaplamaların yanında sistemle ve ÖSYM ile ilgili sorularınızı yıllarını bu sınavlara vermiş uzman bir rehber öğretmene sorabileceksiniz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Okulu Sevmemek Genlerimiz de mi Var?

Okulu sevmemek genlerimizden mi kaynaklanıyor. Bu soruya sizin adınıza cevap vermek için bazı uzmanlar bir …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum