Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Yeni 2018 TEOG Sistemi Nasıl Olacak (Yeni Liselere Geçiş Sistemi)

Yeni 2018 TEOG Sistemi Nasıl Olacak (Yeni Liselere Geçiş Sistemi)

Yeni 2018 TEOG sitemi nasıl olacak ve öğrenciler için yeni liselere geçiş sistemi nasıl yapılacak bu soruların tüm cevaplarını açıklıyoruz. Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ yeni liselere geçiş sistemini açıkladı. İşte yeni TEOG un tüm ayrıntıları. 

Yeni 2018 TEOG Sistemi Nasıl Olacak (Liselere Geçiş Sistemi) 

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ 5 Kasım 2017 pazar günü itibariyle yeni TEOG (liselere geçiş sistemini) açıkladı. Öncelikle sistemin yeni adının “Veli Tercihli Serbest Kayıt Sistemi” olacağını ve amacın sınav stresini azaltarak öğrencileri rahatlatmak olduğunu ifade etti.

Yeni TEOG’a (Yeni Liselere Geçiş Sistemi) göre temel amaç tüm öğrencilerin adreslerine en yakın okullara yerleşmeleri olacak. Buna göre tüm öğrenciler ortaokullarındaki puanlarına göre diploma notlarını oluşturacaklar ve adreslerine en yakın okullar arasından 5 tercihte bulunacak ve puan üstünlüklerine bu tercihlerine yerleşecekler. Bu noktada ortaokuldaki öğrenci sayısı ile o bölgedeki liselerin sayısı arasında bir denge kurulacak ve sistemin bu şekilde devamlılığı sağlanmaya çalışacaktır.

Ayrıca fen lisesi ve proje okullarına gitmek isteyen öğrenciler olursa bunlar için her il bölgesinde sınav yapacak ancak bu sınav yine bakanlığın kontrolünde olacaktır. Bu  merkezi sınavı kazanan kişilere de yine adreslerine yakın okullara yerleşecekler gibi 5 okul tercih etme hakkı verilecek ve sınav puanındaki üstünlüklerine göre bu okullara yerleştirmeleri yapılacak.

Sınava Girmeyen Öğrenciler İçin Neler Olacak?

Öncelikle bir öğrenci daha ortaokula kayıt yaptırdığı anda eğer sınava girmeyecekse hangi 5 liseden birine gireceğini aşağı yukarı bilmiş olacak. Yani X ortaokuluna giden bir öğrenci kayıt yaptırdığı anda artık sınava girmediği takdirde ancak A-B-C-D- ve E ortaokulundan başka bir okula girme şansının olmadığını bilmiş olacak ve gireceği okulda kendi adresine en yakın türdeki okul olacak. Bu şekilde tüm okullarda akademik bir çeşitlilik sağlanmaya çalışılacaktır. Amaç başarılı ve daha az başarılı tüm çocukları bir okulda buluşturabilmek.

Sınav Girmeyen Öğrenciler İçin Liselere Yerleştirmede Kriter Ne Olacak?

Sınava girmeyen ve girmek istemeyen tüm öğrenciler adreslerine en yakın okullardan 5 tanesini tercih edecek ve tercihleri doğrultusunda bu 5 okuldan birine diploma notlarına göre yerleşecekler. Bu 5 lise içinde her türden okul bulunacak ve öğrenciler bu okullar arasından istediklerini seçebilecekler.

Tercih Edilecek Okul Bölgesi Nasıl Olacak

Okulların tercih bölgeleri nasıl olacak sorusunun cevabı henüz belli değil ama burada kritik unsur okulların sayısı ve çeşitliliği olacaktır. Zira bazı yerleşim yerlerinde bu tercih bölgesi bir mahalle yada semt olurken bazı yerlerde bu bir ilçe olabilecektir. Bu konuda henüz bir açıklama yapılmadığı için net olarak eğitim tercih bölgelerini bilmiyoruz.

Sınava Giren Öğrenciler İçin Neler Olacak?

Sekizinci sınıf sonrasında merkezi sınava girmek isteyen tüm öğrenciler için yine bakanlığın kontrolünde bir merkezi sınav yapılacak ve bu sınava sadece isteyen tüm öğrenciler girecektir. Bu merkezi sınava girmek için herhangi bir baraj olamayacak ve talep eden herkes sınava başvuru yapabilecektir. Sınavla öğrenci alacak bu okulların hangi okullar olacakları ise Mayıs 2018 de Milli Eğitim Bakanlığınca sınav öncesinde duyurulacaktır. Sınavla öğrenci alacak bu okulların yaklaşık sayısının 600 adet olması beklenmektedir. Bu okullar için isteyen öğrenciler sınava girecek ve aldıkları puanlarına göre tercih edecekleri 5 okul arasından puanlarına göre en uygun okula yerleşeceklerdir. Puanlarına göre hiç bir okula yerleşmemeleri halinde ise adreslerine en yakın okullara yerleşeceklerdir.

Tüm Öğrenciler Sınava Girecek mi?

Yeni TEOG yani  “Veli Tercihli Serbest Kayıt Sistemi” göre istemeyen hiçbir öğrenci ortaokul sonrasında bir sınava girmeyecek ve adres bölgesine en yakın 5 okuldan birini tercih edecek ve oraya diploma notuna göre yerleşecektir. Yerleştirmede esas kriter adres yakınlığı ve diploma notu olacaktır.

Yeni 2018 TEOG’da (Liseselere Geçiş Sınavı) Kaç Soru Olacak?

Yeni liselere geçiş sınavında 8. sınıf ağırlıklı olmak üzere 6, 7 ve 8. sınıf konularından sadece okul ders kitaplarındaki konu ve kazanımlara göre tüm derslerden toplam -sayısal ve sözel- 60 soru sorulacaktır. Bu soruların içeriği tüm dersleri kapsayacak ve bakanlık sınav öncesinde bu sınavla ilgili örnek sınav soruları yayınlayacaktır.

Yeni 2018 TEOG Ne Zaman Yapılacak?

Yeni Liselere geçiş sınavı bu yıl 2018 Haziran ayının ilk haftası yapılacak bu sınav tek bir oturumda gerçekleştirilecektir. Sınavda sayısal ve sözel olmak üzere toplam 60 soru sorulacak ve bu sorular için 90 dakika cevaplama süresi tanınacaktır.

Yabancı Okullara Özel Sınavlar Yapabilecekler

Yabancı okullar isterlerse kendileri bir sınav yapabilecek veya bakanlığın yaptığı merkezi sınavın sonuçlarına göre öğrenci alabilecektir.

Geçen TEOG ‘la Yerleşen Öğrencilerin Yerleri Değişecek mi?

Okulların taban puanları kalkmayacak ve eski öğrenciler etkilenmeyecek ve yeni sisteme giren kişiler sadece yeni sistemle yerleşenler değerlendirilecektir. Eski sistemle okullarına yerleşen öğrencilerin sisteminde bir değişiklik olmayacak

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

2 Yorumlar

  1. ........

    ESKİSİ DAHA İYİYİDİ BERBAT BİR SİSTEM OLMUŞ

  2. “Puanlarına göre hiç bir okula yerleşmemeleri halinde ise adreslerine en yakın okullara yerleşeceklerdir.”
    Sınav ile yerleşemeyen öğrenciler bu ifadeye göre en yakın okula tercihten bağımsız olarak direk yerleşim hakkı mı kazanacaklar. Yoksa sınava girmemiş gibi tekrar beş tercih mi yapacaklar. İfadeye göre sınava girip puanla yerleşemeyen öğrenciler için dezavantajlı bir durum oluşuyor.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: