Anasayfa » Psikoloji » Yas Ölüm Sonrası İyileşmenin Bir Parçası

Yas Ölüm Sonrası İyileşmenin Bir Parçası

Keder, sevdiğin birinin ölümünün ardından duyulan boşluk ve kayıp duygusudur. Yas tutmak da bu duyguları ifade etme şeklidir.Keder ve yas normal yani doğal duygulardır ve insanın üzücü bir olay ardından gerçekleşen iyileşme sürecinin bir parçasıdır.

Eğer kederiniz ve acınız ile yüzleşemezseniz içinizdeki yaralar hiçbir zaman iyileşmeyebilir. Şunu kabullenin ki hissettiğiniz mücadelenizin bir parçasıdır ve iyileşme ve kabullenmenin bir yoludur.

Yalnız başınıza kalmak ve kendinizi dinlemek kimi zaman size çok iyi gelebilir ama kendinizi tüm dünyadan izole etmek keder ile mücadele etmekte çok yanlış bir yöntemdir. Bir arkadaş veya bir destekçi iyileşme sürecinizde size yardımcı olabilir. Sevdiğiniz kişilere ve yakınlarınıza üzüntünüzü paylaşmaları için izin verin.Yoğun duygusal anlar yaşadığınızda ya da ağladığınızda yanınızda birisinin olmasına müsaade edin.

Keder duygusu, mantıklı kararlar almanıza engel olur. Eğer mümkün ise taşınmak ve iş değiştirmek gibi önemli kararları bu dönemde almayın. Fakat bu dönemde önemli kararlar almaya mecbur kalırsanız güvendiğiniz ve sevdiğiniz yakınlarınızdan fikir alın.

Keder, enerjinizin önemli bir kısmını tüketir. Bu süreçte yaşama isteğinizi kaybedebilir ve günlük sıradan işlerinizi yapamaz hale gelebilirsiniz. Bu problemler ile mücadele etmek için yeterince uyumaya, sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya gayret edin. Yaşadığınız kederin sağlığınızı ciddi bir şekilde etkilemediğinden emin olmak bir sağlık kontrolünden geçin, özellikle de kronik bir hastalığınız varsa.

Zaman acınızı hafifletebilir; fakat kayıp ve boşluk hissiniz hiçbir zaman tamamen ortadan kaybolmayabilir.Kaybınızı kabullenmek ve geçmişi geride bırakıp yeni hayatınıza alışmaya gayret etmek kayıp ve boşluk hissinizden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Sevdiğiniz birini kaybetmek yıkıcıdır; fakat unutmamanız gereken bir şey var güneş öyle ya da böyle bir gün yine doğacak. Ve her şey eskisi gibi olmasa da her yeni gün bir diğerinden daha güzel olacak.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Yalnız Kalmaktansa Acı Çekmeyi Tercih Ediyoruz

Yeni yayımlanan bir araştırmaya göre, yalnızlıktan sıkılan insanlardan bazıları, tek başına kalmaktansa acı çekmeyi tercih …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum