Anasayfa / Kişisel Gelişim / Yaratıcı Olabilmenin En Kolay Yolları

Yaratıcı Olabilmenin En Kolay Yolları

İnsanlar hayatlarının her zaman belirli bir döneminde kendilerini sıradan hissedebilir. Ancak unutmayınız ki herkes yaratıcıdır. “Çok yaratıcı” insanlar ise yaratıcı olduklarını görürler ve yaratıcılıklarına zaman ayırırlar. Üzerinde çalışırlar ve hata yapmaya aldırış etmezler. Çok yaratıcı bir insan olmak istiyorsanız bu stratejiler işinize yarayacaktır:

Oyuncu olun: Yaratıcılığınız için oyuncaklar ve aletler biriktirin.

Çocuklar oyuncaklara bayılırlar ve hayli yaratıcı insanlar da oynamaya bayılırlar. Ellerinizi kullanarak çalışmak bir tür meditasyon formudur. Evinize kat çıkmak, model uçak yapmak, beş çeşit yemek pişirmek ya da bir kazak örmek istiyorsanız, durmayın yapın. Bunlar sizi daha yaratıcı yapacaktır.

Limitler belirleyin ve bu limitler dâhilinde yaratın.

Daha yaratıcı olabilmek için sınırlamalar oluşturun. En basit sınırlama, yaratıcı bir çalışma için kendinize tartışmaya açık olmayan bir zaman sınırı koymaktır. Bu sınırlamayı yaptığınızda işi bitirmeye bakın. Anahtar şu: yeterli zamanınızın ya da bütçenizin olmadığını düşünseniz de işinizi halledin. Kendinizi bu sınırlamalara yaratıcı çözümler bulabilmek için zorlayın.

Bir şeyler karalayın.

Bir şeyler çiziktirirken beyninizin yaratıcı ve sezgisel olan sağ tarafını kullanırsınız. Sanatsal olmanıza gerek yok; yalnızca küçük bir kâğıt parçasına birkaç dakika boyunca bir şeyler karalayın. Daha sonra kendinize çizdiklerinizin size ne anlattığını sorun ve yanıtlarınızı bir kâğıda yazın.

Yaratıcılığınıza zaman ayırın.

Herkes meşguldür. Çok yaratıcı insanlar yaratıcı projeleri üzerinde çalışabilmek için vakit ayırmalıdırlar. Bunun başka bir yolu yok. Daha fazla zamanınız olana dek beklemeyin. Günde yalnızca beş dakikanız bile olsa, yeterlidir.

Nerede en yaratıcıysanız oraya gidin.

Aklınıza harika bir fikrin geldiği bir zamanı hatırlayın. Belki de ofisinizde değildiniz; spor salonundaydınız, işe gidiyordunuz ya da bir kafede kahve içiyordunuz. Yaratıcı ilhamlar, bilinçli zihniniz düşünmeden yapabileceğiniz bir görevle meşgulken bilinçaltınızdan aniden ortaya çıkar.

İçgüdülerinize güvenin.

Yaratıcılığınız içgüdülerinize bağlıdır. Hepimiz sezgisel yaratıklarız. Taş devrindeki atalarımız hem avlanırken hem de avlanmaktan kaçarken bilinçaltlarından gelen dürtüleri dikkate almasalardı on dakika bile dayanamazlardı. Hayatınızda içgüdüleriniz için alan yaratarak yaratıcılığınızı geliştirin.

Yaratın: Kaliteye birçok denemeden sonra ulaşılır.

Harika bir şey yaratmak istiyorsunuz – edebi bir eser, sanat, bir ürün ya da yöntem. Çöp yaratın. Bir sürü çöp. İşe yaramayan çöpler yaratmaya devam ettikçe zihninizi sürekli yeni ve heyecan verici bir şeyler yaratmak için uyaracaksınız. Mükemmel fikir için beklerseniz eğer, sonsuza dek beklersiniz.

Sorular sorun. Soru her şeydir.

Sorular sorarak yaratıcı olun. Özellikle kendiniz hakkında sorular; ancak aynı zamanda da çevrenizdeki her şey hakkında. 5N 1K yanıtları bilgi toplamada esas olarak kabul edilen sorulardır. Bunları kullanarak dünyayı sorgulayın, yaratıcılığınızı arttırın.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir