Anasayfa » Yaşam » Yalan Söylüyorsun!

Yalan Söylüyorsun!

Beden dilinin önemini hepimiz biliriz.İlk izlenimlerimizde hep beden hareketleri, jest ve mimikler aklımızda kalır.Beden dili iletişimimizin %55 ini kapsar. Bundan dolayı ne söylediğimizden çok, nasıl söylediğimiz önemlidir çoğu zaman.Ve bazen karşımızdaki kişi bize ne kadar çok şey anlatırsa anlatsın, göz hareketleri, beden duruşu, el kol hareketlerine bakıp söylediklerini bir çırpıda çöpe atabiliriz. Ve deriz ki :”Yalan söylüyorsun!”

Arkadaş ilişkilerimizde, ailemizden biriyle konuşurken, yada alışveriş yaparken her yerde dürüst olmayan insanlar karşımıza çıkabilir. Ve bunu anlamanın en etkili yolu beden dilidir. Dil yalan söyler ama beden dili asla, tabi ki bu konuda çok profesyonel değilse 🙂

Peki bizden bir şey gizlenip gizlenmediğini nasıl anlarız? Aslında yapmamız gereken en önemli şey izlemek. Karşımızda kişinin beden dili bize doğruyu söyler çoğu zaman. Şimdi bununla ilgili bir iki ipucunu sizinle paylaşmak istiyorum.

Jestsel geri çekilme davranışı gösterirler. Yani yalan söyleyen kişi karşısındaki kişiden bir adım geri de durur. Kaçınma hareketi gösterebilirler.Yada araya bir set çeker, elinde top olabilir bardak olabilir bunu aranıza set olarak koyarlar.

Yalan söyleyen kişi çene silkme hareketi yapabilir. Bu söylediklerinin tek kelimesine bile inanmadığını gösterir.

Ve avuç içleri. Avuç içleri güvenilirliğin doğruluğun göstergesidir. Eğer bir kişi yalan söylüyorsa avuç içlerini saklama eğilimi gösterir. Yada anlattığı şeyle uyumsuz olarak el sallama hareketlerinde abartı gözlenebilir.

Burunda yalan konusunda bize ipucu verir. Tabi ki pinokyonun ki gibi uzayarak değil 🙂 Sinir sisteminin en hassas uçları burunda olduğu için beyin bir uyumsuzluk hissetiğinde burunda karıncalanma olacaktır ve kişinin eli otomatik olarak burnuna gider. Tabi ki bunu burnu kaşındığı içinde yapabilir. Burnu kaşınan biri sert hareketlerle burnunu kaşır, yalan söyleyen kişi ise kaşımak için değil sanki saklamak ister gibi hafif dokunuşlarla burnuna dokunur.Yalan söyleme utanılacak bir davranıştır ve kişi bunu sanki gizlemek istercesine ellerini yüzüne yaklaştırır

5685eee8ee84caf7b2afff141daea929_1305581685

Gözler de yalan söylerken ipucu verir. Kişi yalan söylediğinin anlaşılıp anlaşılmadığını test etmek için gözlerini hiç kaçırmadan gözümüzün içene bakar veya çok fazla kaçırarak göz teması kurmamaya çalışır. Normal göz iletişiminden farklı davranış gösterir.

Yalan söyleyen kişi stres altına girdiği için ve kalp atışları hızlandığı için normalden daha fazla hareket etmeye başlayacaktır. Ve bunun sonucu olarak yalan söyledikten sonra rahat hissetmedikleri için bulundukları ortamı bir bahaneyle 1-2 dk lık süreyle terk etme eğilimi gösterebilirler.(su içme, tuvalete gitme…) Yani yalan söyleyen kişinin bedeninde beklenmeyen aşırı bir hareketlilik olur ki bu hareketlilikte karşı tarafa yalan söylediği konusunda ipucu verir.

Ancak bunların hiçbiri yalanı tam olarak kanıtlamaz, sadece bize şüphelendiğimiz durum varsa ipuçları verir

Hakkında Hümeyra ZEYTUN

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunu Kedi sever :) Okur Yazar :) "Dünyayı pembe gören de belki kara gören kadar yanılmıştır, ama ondan daha mutlu yaşar ;)"

İlginizi Çekebilir

İnternet Bağımlılığı Beynimizi Ahmaklaştırıyor

İnternet Bağımlılığı beynimizi olumsuz etkiliyor derken bunu İnternet bağımlılığı konusunda uzmanlaşmış bir psikolog olan Dr. …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum