Anasayfa » Egitim » Yabancı Dil Öğrenmenin Pratik Yolları

Yabancı Dil Öğrenmenin Pratik Yolları

Yabancı dil öğrenmek birçok kişi için çok zor ve karmaşık bir süreç olup çoğu zamanda hayal kırıklığı yaratan bir deneyim olmaktadır. Ancak uzmanların bazı önerileri yabancı dil öğrenmenin kolaylaşmasını sağlayabilmektedir.

Her gün çalışın: Mutlaka her gün vakit ayırmaya çalışın. Her hafta 3 saat çalışmak yerine her gün 20 dakika çalışmak daha faydalı olacaktır.

Öğrendiğiniz dilde televizyon ve film seyredin: Televizyon kelime hazinenizi arttırmak için harika bir yol.

Müzik ve radyo dinleyin: Anadilini konuşan kişileri radyoda dinlemek de çok faydalı bir yöntem. Online radyo dinleyerek bu mümkün olabilir.

Eğlenin: Yabancı lisanı eğlenerek öğrenmek en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Bunlar oyunlar, hikayeler, yanıltmaçlar (söylemesi zor sözcükler), şakalar ve aklınıza gelebilecek diğer eğlenceli yöntemler olabilir.

Konuşmaktan çekinmeyin: En önemlisi de öğrendiğiniz yabancı dilde konuşmaktan ve hatalar yapmaktan çekinmeyin.

Dilin kültürünü öğrenin: Bir dil öğrenmenin en etkili yolu anadilini konuşan insanlarla pratik yapmaktır. Aynı zamanda o lisanın kültürünü öğrenmeye çalışın.

İnterneti kullanın: Dil için interneti kullanın. İnternet üzerinden, mobil veya seyahat halindeyken bile busuu ile bir yabancı dil öğrenme şansınız var.

Çevrenizdeki İngilizceden faydalanın: O dilin konuşulduğu ülkeleri öğrenin ve o kültürel merkezleri ziyaret etmeye çalışın.

Kelime, cümle ve kalıpları tekrar edin: Öğrendiğiniz kalıpları tekrar ederek hafızanıza kazıyın.

Farklı aksanları dinlemeye çalışın: O dili en kesin öğrenme yolu etrafınızı onunla sarıp sarmalamaktır.Çevrenizde yabancı dil konuşan farklı aksanları dinleyin.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir