Anasayfa / Genel / Whatsapp’daki “mavi tik” Olayının Perde Arkası

Whatsapp’daki “mavi tik” Olayının Perde Arkası

Bilindiği üzere whatsapp yeni bir değişikliğe gitti. Artık mesaj yolladığınız kişi mesajınızı okuduğunda mesajın yanında “mavi tik” işareti çıkıyor. Daha doğrusu eskiden iletildi anlamına gelen çift tik işareti mavi renge dönüşüyor.

Bu uyguluma sosyal medyada biranda en çok konuşulan gündem maddesi oldu. En çok dem vurulan konu ise bu uygulamanın insanların arasını açacağıydı. Çünkü bu uygulama ile mesajınızı okuduğu halde size cevap yazmayan insanları kolayca tespit edebileceksiniz.Bu yüzden bazıları bu uygulamaya alkış tutarken bazıları lanet okumaya başladı. Peki bunun altında yatan sebepler neler?

Sosyal medya ve kitle iletişim araçları ile sosyalleşmenin giderek arttığı bu günlerde bu konunun bu kadar çok konuşulması tabi ki normal. Eskiden insanlar söyleyeceklerini birbirlerini arayıp söylerdi sora mesaj dönemi başladı. Mesaj bir kaç yıl önce çok rağbet görüyordu insanlar arasında iletişim kurma açısından. Ama artan android telefon furyası ile whatsapp v.b uygulamalar artık yeni iletişim gözdesi oldu. insanlar artık size her dakika her saniye whatsapp’dan mesaj yazabiliyor. Mesajı okuduğunuz halde müsait olmadığınızdan cevap yazamayabiliyorsunuz. İşte şimdi bu “mavi tik” olayı ile bu çok büyük bir problem olacak insanlar arası ilişkide.

“mavi tik” olayına bu kadar takılı kalınmasının sebeplerinden birisi de insanlar arası ilişkilerde güvensizliğin had safhaya ulaşmış olması. İnsanlar artık birbirlerine daha az güveniyor. Karşısındaki kişiyi teknolojiyi kullanarak elinden geldiğince kontrol altında tutmaya çalışıyor. Aslında bunun temelinde çocukluk döneminde oluşan kaygılı bağlanma yatıyor. Karşımızdaki kişi bizimle konuşurken her şey yolunda ama yazdığımız mesaja 1 dk içinde cevap gelmezse endişeye kapılıp ikinci mesajı atıyoruz. İşte tüm bu endişeli ilişkili yumağına bir de “mavi tik” olayı eklendi tam evlere şenlik oldu.

Bir araya gelip konuşmak yerine kitle iletişim araçları ile beslenen bir sosyal ilişki ağı samimiyetten uzak ve güvensiz bir ilişki ağıdır. İnsanlar duygularını, mimiklerini karşısındaki kişiye iletemeden sadece sözcükleri iletiyor. Bu da kişiler arasında soğuk bir iletişim oluşturuyor.

Bakalım artan teknoloji kullanımı insanları daha ne kadar birbirinden uzaklaştıracak? Ve daha kaç kişiyi zor durumda bırakacak? En önemlisi insanlar gerçek iletişimi tekrar ne zaman keşfedecek?

Hakkında uğur

2013 yılında psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun oldum. şu anda milli eğitim bakanlığına bağlı bir ilkokulda rehberlik öğretmeni olarak görev yapmaktayım.

İlginizi Çekebilir

Karşınızdaki Kişiyi Kolay İkna Etmenin Yolları

Her insanın iyi ve kötü huyları vardır elbette. Siz de karşınızdaki kişinin bazı davranışlarına tahammül edemiyor …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir