Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Eğitsel Rehberlik » Verimli Ders Çalışma İçin Öğrencilere Öneriler

Verimli Ders Çalışma İçin Öğrencilere Öneriler

HP, ünlü eğitim uzmanı Prof. Sarah Moore ile yaptığı işbirliği sonucunda sınavlara hazırlanan öğrenciler ve ebeveynlerine yönelik verimli ders çalışmanın ilkelerini HP Ders Çalışma Rehberi?nde topladı. İrlanda?daki Limerick Üniversitesi?nin İkinci Başkan Yardımcısı Profesör Sarah Moore, kariyeri boyunca yüzlerce öğrencinin sınavlarına hazırlanma süreçlerini inceledi ve HP Ink Advantage programı ile işbirliği yaparak verimli ders çalışma şartlarını HP Ders Çalışma Rehberi?nde bir araya getirdi.

Adım 1: Ders çalıştığınız yerin ergonomik olmasına özen gösterin

İyi bir çalışma alanının birkaç kritik özelliğe sahip olması gerekiyor: Eğitim materyallerinin çıktısının alınabilmesi ve panolara asılabilmesi için yeterli alan, kusursuz ışıklandırma, yiyecek ve içeceklere kolay erişim imkanı, farklı vurgularda notlar alabilmek için çok sayıda renkli kalem, ergonomik bir çalışma koltuğu ve kolay okunabilen ders materyalleri.

Adım 2: Hedeflerinizi önceden belirleyip zamanınızı planlayın

Verimli bir çalışma için günün en üretken saatlerini belirlemek büyük önem taşıyor. Verimli bir çalışmadan önce çalışmanın hedeflerini belirlemek ve çalışma süresini söz konusu hedeflere uyumlu olacak şekilde ayarlamak üretkenliği artırıyor.

Adım 3: Günler, haftalar, dönemler etkili çizelge yönetiminde

HP Ders Çalışma Rehberi, etkin bir çizelge yönetimi için üç seviyeli yaklaşımı öneriyor.

Tüm okul dönemini büyük bir zaman dilimi olarak ele alıp konuların ve temaların ayrıntılı ve uzun vadeli olarak planlanması.

Sınıfta geçirilen süreler, dinlenme zamanları ve o döneme ait önemli olayların planlandığı haftalık programların hazırlanması.

Molaların, çalışma anlarının ve teslimlerin ayrıntılı olarak anlatıldığı günlük planların hazırlanması

Adım 4: Renklerden güç alıp düşüncelerinizi düzene koyun

Yapılan çok sayıda araştırma, basılı notların ders çalışma anlarında bir ders kitabı ya da bilgisayar ekranından çok daha kullanışlı olduğunu gösteriyor. Basılı not kullanmanın püf noktalarının başında renk kodlu sistem oluşturmak geliyor. Farklı renklerin kullanıldığı notlarda bir bakışta aranılan bilgiye erişilebiliyor. Fosforlu kalemle notlar üzerinde önemli olan kısımları işaretlemek de zamandan tasarruf ettiriyor. HP Ink Advantage yazıcılar aynı fiyata iki kat daha fazla sayfa yazdırarak bu konuda öğrencilere en büyük desteği sunuyor.

Adım 5: Çalışmalarınızı zaman dilimlerine bölün

Çalışmaya gerekenden fazla zaman harcamak verimliliği düşürüyor. Bir öğrenim listesinin içeriğini çalışmak, bir şeyler ezberlemek ya da zor bir matematik problemini çözmek için en fazla 10 ila 15 dakika harcanması gerekiyor. Hazmedilmesi için zaman gereken uzun bir ders bölümünü okumanın 40 ila 45 dakikadan fazla sürmemesi gerekiyor. 15 ile 30 dakikada bir çalışmaya ara verip kısa yürüyüşler yapmak ve bacak kaslarını açmak ders çalışmanın monotonluğunu aldığı gibi ortopedik sorunların çıkmasını da engelliyor

Anne babalara öneriler

HP Ders Çalışma Rehberi ebeveynlerin çocuklarına ders çalışmaları konusunda yardımcı olurken fazla zorlamacı olmamalarını, çocukların kendi çalışma tarzlarını geliştirmelerine destek olmaları gerektiğinin altını çiziyor. Ebeveynlerin çocuklarına ne kadar desteğe ihtiyaç duyduklarını sormaları, çocukları ders çalışırken dikkat dağıtıcı faaliyetlerde bulunmamaları, çocuklarının ders çalışma zaman çizelgelerini takip ederek olası sıkışıklıkları önlemeleri ve son olarak da çocuklarını her zaman için cesaretlendirmeleri tavsiye ediliyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Aşk’ın Bilmediğiniz Faydaları Nelerdir?

Aşk duygusu insan yaşamı için en vazgeçilmez duygulardan biridir. Aşk duygusu ile birçok güzel eser …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum