Anasayfa » Yaşam » Uzun Mesafeli İlişkileri Yürütme Rehberi

Uzun Mesafeli İlişkileri Yürütme Rehberi

Uzun mesafeli bir ilişkiyi nasıl yürütebilirsiniz? Ve en az zararla çıkmanın yolları.

Hayatta bazen ani değişiklikler olabilir. Bu değişikliklerde direkt olarak hayatınıza etki eder. Bazen ilişkiniz iyi yürürken gelen bir iş teklifi, kariyer planlaması veya zorunluluklar sizin ayrı kalmanıza yol açabilir. Bırakın aynı şehiri ayrı ülkelere bile ayrılabilirsiniz.

Peki bu ilişkiyi nasıl yürüteceksiniz?

Birçok kişi bu ilişkini yürümeyeceğini ve sorunlar çıkacağını size söyleyecektir. Ama günümüz dijital yaşamı bu uzaklıkları yakınlaştırmak için elinden geleni yapıyor sayılır. Teknolojinin yardımını alarakta sağlam kökleri olan bir ilişkiyi uzun mesafede de sürdürebilirsiniz.

Planlar ve yapılacaklar

İş anlaşmaları veya okul için başvurularınızı yapmadan önce birlikte oturup planlamalısınız. İlişkinizi mahvetmeden önce karşı tarafında iş bulma veya okul imkanının olup olmadığını araştırmalısınız. Belkide hayatınızdaki öncelikler içinde sevgilinize önem veriyorsunuz ve iş arka plana atılmalıdır. Bununda gözardı edilmemesi gerekiyor. Çünkü ayrı kalmak, onun özgür olduğunu bilmek ve kıskançlıklar hayatınızı mahvedebilir.

Eğer 1 yıl süresince ayrı kalacaksanız yılda 5 ya da 6 kez buluşabilme imkanınız var. Önceliği yine ona bırakarak 4 kez sizin ziyaret etmeniz ve 1 kez de onun sizi ziyaret etmesini öneririz. 1 aydan sonra sevginizde azalma durumu olabilir ama bununla savaşmanız gerekiyor.

İlk olarak yıllık izin tarihlerinizi denk getirmek için bir plan yapmalısınız. Bütün yıl boyunca planlı bir şekilde takvime uyup tatiller ve yıllık izinler dışında diğer tatil günlerini de hesaba katabilirsiniz.

İletişim herşeyin başı

Dijital çağda birbirinize ulaşamama gibi bir şansınız yok. Uzun mesafeli ya da yurtdışı telefon görüşmelerine bir servet harcamanız gerekmiyor artık.

Bu yüzden akıllı telefonlar sizin en büyük silahınız olacak. Hem paranız cebinizde kalacak hem de daha çok iletişime geçeceksiniz. Skype, Viber ve WhatsApp gibi aplikasyonlar sizin başucunuzda durması gerekenlerden. Yalnız bu araç gereçleride kullanırken ayarı tutturmanız gerekiyor yoksa karşı taraf için sıkıcı olabilirsiniz.

Videolu görüşmeler yüzyüze olacağı için sevginizin tekrar kıpraşmasını sağlayacaktır kesinlikle.

Neden ayrı olduğunuzu unutma!

Önceliğin neden ayrı olduğunuzu hatırlamak olsun. Ondan ayrı iş ya da okumak için kaldıysan sadece o işe odaklan. Bitir ve geri dön. İlk haftalar bu zor olsada sonra alışacaksın. Kıskançlık ondan uzak olduğun ve her tanıştığı yeni insan üzerinden devam edecek. Kıskançlık sorununu aşmak zorundasın. Ne kadar güvenirsen o kadar kafan rahat olacaktır. Tabii ipleri elinden bırakmadığın sürece…

Zaman senin yanında

Zamanın geneline bakınca uzun görünecek fakat işin içine girince zaman hızla akıp gidecektir. Bu zamanın içinde ne kadar sakin kalırsan o kadar başarılı olursun. Ayrı kalmanın bir avantajı vardır  o da eğer ilişkiniz uzak mesafeden sağ çıkarsa hayatın diğer zorlukları kolay kolay o ilişkiyi bitiremeyecektir.(askmen)

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Okulu Sevmemek Genlerimiz de mi Var?

Okulu sevmemek genlerimizden mi kaynaklanıyor. Bu soruya sizin adınıza cevap vermek için bazı uzmanlar bir …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum