Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Uyuma Pozisyonunuz Kişiliğinizi Ele Veriyor

Uyuma Pozisyonunuz Kişiliğinizi Ele Veriyor

Bayındır Sağlık Grubu Uyku Bozuklukları Merkezi ve Göğüs Hastalıkları Bölümü?nden Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu, bu konuda yapılan çalışmalarda uyku pozisyonlarının kişilerin ruhsal karakterlerini yansıttığını söylüyor. Bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma, genel olarak 6 çeşit uyku pozisyonu olduğunu gösteriyor.

İyi uyku nasıl anlaşılır?

Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu, iyi bir uykunun en doğru göstergesinin ?sabah nasıl uyanıldığı? olduğunu söylüyor.Çelikoğlu?na göre kişi, sabahları yorgun ve uykulu kalkıyor, sırt ağrıları çekiyor, el, kol ve yüzde uyuşmalarla uyanıyorsa, bu durum sağlıksız uyuduğunu gösteriyor. Normal koşullarda sabaha kadar aynı pozisyonda uyumanın mümkün olmadığı belirtiliyor. Uyku sırasında 10-15 dakikada bir pozizyon değiştirip hareket edildiğine dikkat çeken ve bunun uykuda korunma mekanizması olduğunu dile getiren Çelikoğlu,sürekli aynı pozisyonda kalmanın ezilmeye ve dolaşım bozukluğuna bağlı cilt yaraları oluşturduğunu kaydediyor. 

Cenin pozisyonu

En sık görülen ve ayakların karına çekildiği, yarı kıvrılmış yan yatış pozisyonudur. Kişilerin yarıya yakınının bu pozisyonda uyuduğu görülüyor. 

Kişilik yansıması: Dışa açık, atak, saldırgan kişilik göstermesine rağmen, aslında duygusal ve utangaç kişilerin tercih ettiği bir pozisyondur. 

Pozisyonun sağlığı: Sol yana yatarak uyumak, karaciğer, mide, akciğer gibi hayati organlarda stres yaratabilir. Pozisyonunuz, ?cenin? ise sağ yanınıza yatmaya çalışın.

Kütük pozisyonu

Kolun üstüne dümdüz yan yatma pozisyonudur.

Kişilik yansıması: Bu şekilde uyuyanlar genelde sosyal, çabuk kaynaşan ve vurdumduymaz kişilerdir.Olumsuz yönleri her şeye kolay inanma eğiliminde olmalarıdır.

Pozisyonun sağlığı: Sol yana yatma pozisyonu, organlar üzerinde stres, omuz ağrısı ve kolda uyuşma gibi sorunlara neden olabilir.

Hasret pozisyonu

İki kolun öne doğru açıldığı yan yatma pozisyonudur.

Kişilik yansıması: Hasret pozisyonunda uyuyanlar, yeniliklere açık olmalarının yanında şüpheci, alaycı ve takıntılıdırlar. Karar vermeleri uzun sürse de verdikleri karardan asla dönmezler.

Asker pozisyonu

Kolların yanda olduğu sırt üstü yatma pozisyonudur.

Kişilik yansıması: Bu pozisyonda uyuyanlar genelde sakin ve çekingen kişilerdir.

Pozisyonun sağlığı: Sırt üstü yatış pozisyonu horlamalara neden olur. Düzensiz solunum ve apneler (nefesin kesilmesi) vücudun oksijenlenmesini bozar, kalbin yükünü artırır, düzensiz kalp atımları, yüksek tansiyon ve şişmanlığa neden olabilir. Bu pozisyonda uyuyanlar güne yorgun ve uykulu başlar. Horlamaları eşlerini de uyutmadığı için her ikisi de yorgun olan çift, sinirli ve kavgacı özellik gösterip çok çabuk parlar.

Serbest düşüş pozisyonu

Eller başın üstünde yastığa sarılmış şekilde yüzükoyun uyuma pozisyonudur.

Kişilik yansıması: Bu pozisyonda uyuyanlar başkaları ile ilgilenen girişken insanlardır. Oldukça gergin görünmekle birlikte kendilerini eleştirenlere aldırmazlar.

Pozisyonun sağlığı: Yüzükoyun pozisyonda yatmak sindirim için çok yararlıdır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Nomophobia, Cep Telefonsuz Kalma Korkusu

Cep telefonunuza ulaşamadığınız zaman kendinizi nasıl hissedersiniz? Evden çıkarken bir anlık dalgınlıkla yanınıza almadığınız ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir