Anasayfa / Genel / Uykusuzluk Çocuğun Okul Başarısını Düşürüyor

Uykusuzluk Çocuğun Okul Başarısını Düşürüyor

Okul öncesi çocukların günde 11-12 saat, 6-12 yaş arası çocukların ise 9-11 saat arasında uyuması gerekiyor. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal, yeterince uyumayan çocukların hem yaşam kalitesinin hem okul başarısının olumsuz etkilendiğini söyledi. Baykal’ın çocuklarda uyku sorununa ilişkin tespit ve önerileri şöyle:

İlköğretim çağındaki çocuklarda kronik horlama oranı %10, apne oranı ise %1’dir.

Apne konsantrasyonu bozar, öğrenme zorluğu ve okul başarısızlığına neden olur.

Çocuk horluyor, gece üstünü açıyor, aşırı terliyor, yatakta sürekli dönüyor ve nefes ritmi bozuluyorsa uyku apnesinden şüphelenin.

Uyku apnesi nedeni büyük bademcik ve geniz etidir. Burun polipleri de apne yapabilir.

Uyku apnesinde oksijen seviyesinin düşmesi çocukta yüz, çene ve ağızda yapısal bozukluklar ortaya çıkabilir. Gece büyüme hormonu daha az salgılanır dolayısıyla gelişim bozulur, kilo alımı ve boy uzaması durur.

Uyku düzeni bozulan ve gece yeterince uyuyamayan çocukta ders konsantrasyonu azalır. Algı bozukluğu beraberinde ezberleme ve öğrenme güçlüğünü getirir. Dikkat azalması ve hafıza kullanımında bozulma görülür. Gün içerisinde hırçın davranışlar sergileyen çocuk tahammülsüz ve hiperaktif olur.

Op. Dr. Bahadır Baykal, çocuğun şikayetleri bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben ortaya çıkmışsa ilaç tedavisi uygulanabileceğini, düzelmezse geniz eti ve bademciklerin büyüklüğünün ameliyat açısından değerlendirileceğini söyledi. Baykal, “Geniz eti ve bademcik sorunundan kaynaklanan uyku apnesi ameliyat sonrasında düzeliyor. İştah artıyor, büyüme ve gelişme düzene giriyor ve çocuk yeterli uyuduğu için okul başarısı artıyor” dedi.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir