Anasayfa » Genel » Uyku Hakkında Bilmediklerimiz

Uyku Hakkında Bilmediklerimiz

Çok yorgunsunuz. Başınızı koyduğunuz yerde uyuyabilirsiniz. Ancak işler her zaman bu kadar kolay olmayabilir. Ancak sandığımızdan daha iyi uyuruz. Pek çoğumuz için uykusuzluk mitten ibarettir. Sonuçta hiçbirimiz zombi değiliz. Yapılan araştırmalara göre, bir yetişkinin günlük 7?8 saatuykuya ihtiyacı vardır.Uyku ile ilgili bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz gerçekler?

Yaşlandıkça daha az uyuruz

Uyku olmasa ölürüz. Hayati biyolojik süreçlerimizuyku sırasında yenilenir. Örneğin gece işinde çalışanların sağlığı tehlikededir. Yapılan son araştırmalara göre, yaşlandıkça daha az uykuya ihtiyaç duyarız.

Bebekler gibi uyuyabilirsiniz

Bütün gece aralıksız uyumaktansa, uyuyup uyanmak da bir seçenek olabilir. Polifazik uykudenilen aralıklı uyku, bebeklerde, yaşlılarda ve bazı hayvanlarda görülür.

Hayvanlarda uyku alışkanlığı vardır

Üç parmaklı tembel hayvan, gecede 10 saat uyurken, yeni doğmuş yunuslar ya da katil balinalar 1 ay uykusuz kalabilir. Ancak biz insanlarda uykusuzluk, dikkat dağınıklığına, karar vermede sorunlara ve makine kullanımında aksaklıklara yol açar.

Daha iyi uyumak için yapmanız gerekenler

Her gece aynı saatte yatağa gidin. Mutlaka 7 saat uyumaya çalışın. Uyumadan 4?6 saat önce kafein, ağır gıdalar ve alkolden uzak durun. Uyku öncesi bir rutin belirleyin. Yatacağınız oda sessiz ve karanlık olsun.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Bebekler Yalnız Başına Uyumamalı

Çocukların kendi odalarında uymaları gelişimleri açısından oldukça önemli. Anne babaların bu konudaki en önemli sorunlarında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir