Anasayfa » Psikoloji » Unutkanlığın En İlginç Sebebi

Unutkanlığın En İlginç Sebebi

İnsan psikoloji üzerine çalışan uzmanların yaptıkları bazı araştırmalara göre; Siz odadan, odaya giderken,beyniniz, her odayı yeni bir olay olarak tanımlıyor ve bu yeni olayı algılayabilmek için yeni bir hafıza oluşturuyor.

Bu durumda beyin odaların kapılarını başlangıç ve bitiş işareti olarak görüyor, daha önce nerede olduğunuz ile ilgili bilgileri, o anlık olarak siliyor ve yeni bir eyleme odaklanıyor. Bu tamamen bilinçaltınızın, odaların kapılarını gördüğü zaman yarattığı bir durumdur. Kapıları gören ve algılayan beyin, daha önce yapmaya karar verdiğiniz eylemin yerine, otomatik olarak yenisini koymaya çalışır.

Böyle durumlarda telaşa düşmeyin! Bu kesinlikle hafızanız ile ilgili bir sorun yaşadığınızı göstermez, tersine,bu unutkanlık, sadece, bilinçaltınızın size oynadığı bir oyundur.Bu afallamaları çok sıklıkla yaşayan ve farkında olmadan yapmak istemedikleri şeyleri yapan kişilere, uzmanların tavsiyesi; Bir odadan, başka odaya, bir amaç için giderken, yanınıza, neden gittiğinizi hatırlatacak bir nesne almanız.

Mesela atıştırmak için yerinizden kalkıyorsanız, size bunu hatırlatacak, kaşık gibi ufak bir nesneyi elinizde taşımanız. Bu size biraz aptalca gelmiş olabilir ama mutfağın ortasında anlamsızca etrafınıza bakınmanızı mutlaka engelleyecek ve bu unutkanlıkları azaltacaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Rüyanızda Gördüğünüz Renklerin Anlamları

Hemen hemen herkesin gördüğü hayali dünyadan yaşam kesiti olarak bilinen rüyalar, bu hayali dünyada  gördüğümüz …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum