Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Özlü & Anlamlı Sözler / Ünlü Düşünürlerin Özlü Sözleri

Ünlü Düşünürlerin Özlü Sözleri

Pablo Picasso : İlham diye bir kavramın varlığı kesin; önemli olan insanı çalışırken yakalaması.

Pascal : insanın mutluluğunun temeli hak ve adalet konusunda toplanır. Bir insana yapılan haksızlık bütün toplumu yaralar. Hak ve adalet hissi bireylerden başlamalıdır. Ve insan, bireyin mutluluğunun kendi mutluluğu için şart olduğuna inanmalıdır.

Pascal : Bütün ıstırabın kökü insanın bir odada kendiyle yalnız başına oturamamasında yatar.

Pascal : Hiçbir şeyi kendisi kadar sevmeyen insan, sevdiği varlıkla, kendi kendisiyle başbaşa kalmaktan çok hiçbir şeyden korkmaz. Her şeyi kendi için arar, ama en çok kendinden kaçar. Kendini bulmak istemez. Çünkü kendini iyice görebildiği zaman, istediği gibi olmadığını anlar, içinde müthiş bir zavallılık, hiçbir zaman dolduramayacağı uçurumlar, boşluklar bulur.

Paul Geraldy : Bana öyle geliyor ki insan, her gün başka bir tahttan vazgeçiyor.

Paul Henri D. Holbach : insanlara kendi akıllarına saygı duymaları ve cesur olmaları telkin edilmeli ve kendileri için arkasından koşması gereken hayallere gereksinimleri varsa, doğruluk, iyilik ve barış sevgisini benimsemeleri öğretilmelidir

Paul Valery : Bir tehlikeyi gören hayvan nasıl birden duraklar,döner ve kaçarsa, kendisini başka yere çağıran bir fikir gören insan da yön değiştirir.

Paul Valéry : Tüm gönlümle inanıyorum ki, her insan kendi hayatının yanı sıra birkaç hayat daha sürüyor olmasaydı, kendi hayatını yaşayamazdı.

Platon : İşini baştan savma yapma, mükemmelliğine ve doğruluğuna dikkat et. Çünkü insanlar yaptıkları işin süresince değil.,doğruluğuna ve mükemmelliğine bakar.

Plautus :Akrabalarının sevmediği insanı kimse sevmez.

Plautus : insan iyi kimselere iyilik edince, bundan duyduğu ferahlıkla karşılık görmüş olur.

Plotinos : Tanrı?yı sanatçı duyulur alemde,seven kişi insan ruhunda,filozof anlaşılır alemde arar.

Plotinos :Eğer bir kimse çamur veya balçık içine dalacak olursa,onun daha önce sahip olduğu güzellik,artık kendini göstermez,yalnız çamur ve balçığın ona yapmış olduğu şey görünür.Bununla birlikte çirkinlik,ona yabancı olan bir katılmadır.Böyle bir insana düşen ödev,eğer yeniden güzel olmak isterse,onun kendisini yıkamasıdır.Ancak bundan sonra neyse,yine o olur.

Protagoras : Her şey bana nasıl görünürse benim için öyledir,sana nasıl görünürse yine senin için de öyle?Üşüyen için rüzgar soğuk,üşümeyen için soğuk değildir.İnsan her şeyin ölçüsüdür.Duyum insanlara göre değişir.Bilgiler görecelidir.

Publilius Syrus : Her zaman insan bir türlü düşünür, talih bir türlü.

Quentin Crisp :İnsanların büyük çoğunluğu tüm mutluluklarını bir başka insanın eline bilerek koymaya çalışır. Bu tür mutluluk arayışı insanın olgun olmadığını gösterir. Olgun insan mutluluğunun temelinin kendi içinde olduğunu bilir

R.Hovey : Milletlerin zenginliği, ipek, pamuk, altın değil insandır.

R.W.Emerson: Uygarlığın gerçek ölçüsü ne nüfus çokluğu ne de kentlerin büyüklüğü ,ne de üretim bolluğudur.Gerçek ölçü ülkenin yetiştirdiği insanların yetenekleridir.

Refik Halit Karay : insan başkalarını aldatma alıştırmasını önce kendinde yapmalı.

Remy De Gourrmont : Hakikat, insanın hayat yolculuğunda dayandığı bastondur.

Resul Hamzatov : insanoğluna konuşmayı öğrenebilmesi için iki yıl,dilini tutmasını öğrenebilmesi için altmış yıl gereklidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Eğitimle İlgili Özlü Sözler

Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir