Anasayfa » Genel » Üniversite ve Yurt Yaşamı

Üniversite ve Yurt Yaşamı

Yurtta kalmak birçoğunuz için yeni bir deneyim olabilir. Yurt, birlikte yaşamayı öğrenebileceğiniz, hem kendinizi hem de karşınızdakini tanıyabileceğiniz, insanların farklılığına saygı duymayı öğrenebileceğiniz en önemli yaşam alanlarından biridir. Başlangıçta yabancılarla yaşamayla ilgili önyargılarınız olabilir. Bu nedenle, bu süreç başladığında korku, belki de heyecan duyabilir, çeşitli beklentiler içinde olabilirsiniz.

Bu yeni ortamda yaşarken çeşitli sıkıntılarınız olabilir.İnsanları ve çevreyi tanıdıkça kendinizi yurtta daha rahat hissedeceksiniz. Ancak bazı konularda kendinizi geliştirmeniz de gerekebilir. Yurda alışma döneminde belki de en önemlisi kendi alanınızı korumayı öğrenirken diğer insanların alanına da dikkatli,saygılı ve özenli davranmayı öğrenmek olacaktır. Yurtta yaşam deneyiminin hepiniz için ileride gülümseyerek anımsayacağınız, sizi geliştiren bir deneyim olması dileğiyle.

Üniversite hayatının bazen en iyi bazen en kötü yanı yurtta kalmaktır. Yeni arkadaşlar edinmek, aileden bağımsız olmak sizin için çok önemli adımlar. Ancak rahat evinizden çıkıp birileriyle paylaşmak zorunda olduğunuz tek bir odaya geçmek oldukça büyük bir değişiklik. Bu değişikliğe uyum sağlayabilmek için aşağıdaki öneriler işinize yarayabilir:

Kendinize ait bir düzen oluşturmaya çalışın. Yurda yerleştiğinizde artık sizin uyanıp uyanmadığınızı, derse girip girmediğinizi, yemeğinizi yiyip yemediğinizi takip edecek kimse olmayacak. Aynı zamanda birçok baştan çıkarıcı fırsatla karşılaşacaksınız. Tabii ki bu fırsatları değerlendirip çok eğleneceksiniz, ama liseden farklı olarak burada başarınızdan siz sorumlusunuz. Disiplin ve sabır yurtta yaşarken öğrenmek zorunda kalacağınız şeyler. Kendinize eğlencenizden geri kalmadan düzgün yemek yiyebileceğiniz, iyi uyuyacağınız ve gerektiğinde ders çalışabileceğiniz bir sistem oturtmaya çalışın.

Özen gösterin. Yurdu ailenizden olmayan kişilerle paylaşmak zorundasınız. Bu yüzden yaşam tarzınızı gözden geçirin ve rahatsız edici olabilecek alışkanlıklarınızı yapmamaya çalışın. Ailenizin tahammül ettiği şeylere yurttakilerin de katlanmasını beklemeyin.

Paylaşmayı öğrenin. Önceden tanımadığınız insanlarla odanızı, banyoyu, yemek masasını, televizyonu neredeyse her şeyi paylaşmak zorunda kalacaksınız. Bu yüzden paylaşmayı öğrenmek yurtta yaşamanın en önemli yanıdır.

Açık görüşlü, hoşgörülü olun. Yurtta birçok insanla bir arada olacaksınız ve bazılarını sevecek bazılarını sevmeyeceksiniz. İlk haftalarda iyi anlaşacağınızı düşündüğünüz bazı insanlarla sonradan arkadaş bile olmayabilirsiniz. İnsanları hızlı ve yüzeysel yargılamamaya çalışın. ×niversite demek yeni deneyimler demek ve yurtta kalmak tam bir yetişkin olmanın ilk adımı; bu yüzden bir yetişkin gibi davranın ve Farklılıklara saygı gösterin.Yurttaki gürültü sizi geceleri uyutmayabilir, ders çalışmanızı da engelleyebilir.Sessiz ortamlara alışıksanız, gürültüye alışmak zor olabilir ama bir yolunu bulabilirsiniz.Mesela, çalışabileceğiniz sakin yerler bulun. Eğer bilgisayar odası ya da çalışma odası gibi kalabalık yerleri kullanmak zorundaysanız kulaklık takıp hafif birşeyler dinlemeyi deneyin. Yurtlar genelde sabah saatlerinde sessiz olur çünkü birçok kişi ya okula gitmiş ya da uyuyordur. Bu saatleri iyi değerlendirin.

Yurda alışmanın en kolay yolu arkadaş edinmektir. Böylece hem herşeyin çok belirsiz ve tedirgin edici olduğu bir ortamı tanıdık hale getirmiş olursunuz, hem de sizinle benzer duygular yaşayan kişilerle bunları paylaşmak iyi gelebilir.

Arada bir yurttan çıkın. Bazı öğrenciler yurt yaşamına alışıp ortamdan çok memnun oldukları için, bazıları da dışarı da yapacak birşey bulamadığı için vakitlerinin çoğunu yurtta geçirir. Tek sosyal ortamınızın yurt ortamı olmasına izin vermeyin. Kampüste başka insanlar ve başka fırsatlar var ama yurttan çıkmazsanız bunları hiçbir zaman göremezsiniz.

Eğlenin! İlk amacınız üniversiteyi bitirmek olsa da, bu süre içinde çok eğlenebilirsiniz. Sadece sorumluluklarınızı unutmayın ve güvende olduğunuzdan emin olun

 

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sınıfta Yapışkan Tipi Öğrenciyle Başetme Yöntemleri

Bir sonraki tiplememiz de küçük sınıflardan birindeki kompozisyon dersinde öğrencilerin başındayız.David sınıfın diğer yanından seslenir. …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: