Anasayfa / Klinik Psikoloji / Uçuş Fobisini Yenmenin Yolları

Uçuş Fobisini Yenmenin Yolları

Uçmak zorunda kalan bir çok insanın  olduğu uçuş sırasında gerginlik hissetme durumu son derece can sıkıcı ve kimi zaman sadece medikal yöntemlerle önüne geçilen bir durumdur. Uçuş korkusu daha çok kadınlarda görülür ve bu gerginlik dolayısıyla kişinin iştahı kaçar, panikler ve mutsuz olur.

İşte size uçuş korkusunun tatillerinizden keyif almanızı engellememesi için birkaç öneri;

Nefes alın

Kulağa çok basit gelse de nefesinizi düzenlemek gerginliğinizi alır. Uçağa bindikten sonra nefes alışverişinize konsantre olmak, semptomlarınızdan kurtulmanızı ve endişenizle savaşmanızı sağlar.

Kendinize güvenli bir bölge belirleyin

Kendinizi güvende ve mutlu hissettiğiniz bir yer var mı? Uçuş sırasında gözleriniz kapatın ve burada olduğunuzu hayal edin. Ayrıca yaşadığınız güzel bir anıyı da düşünebilirsiniz. Bütün bunlar rahatlamanızı ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaklardır.

Gözünüzde canlandırın

Gerginliğe pek çok farklı şey neden olabilir. Endişeleriniz başladığı zaman onları havadaki birer kelebek gibi hayal edin, onlara tutunmayın ve onların uçup gidişlerini izleyin. Eğer daha fazla dikkat dağılımına ihtiyacınız varsa, onları ayrı ayrı özellikleri olan kelebekler olarak hayal edin. Bu yöntem gerçekten de işe yarayan bir yöntemdir.

Pozitif düşünün

Bilinçaltınız, siz ona ne söylerseniz ona inanır. Eğer kendinize bir şeyi yapamacağınızı söylerseniz, gerçekten de yapamazsınız. Ama bilinçaltınıza bir şeyi başaracağınızı söylerseniz, onu gerçekten de başarabilirsiniz. Uçmaktan korkmadığınızı düşünün ve bu düşünceye inanmaya çalışın.

Bitkilerden yardım alın

Kendinizi çok mu stresli hissediyorsunuz? Uçmadan önce veya uçakta yapacağınız yoga, meditasyonve uçakta içeceğiniz bitki çayları size iyi gelebilirler. Bu nedenle yanınızda rahatlatıcı etkiye sahip bitki çayları taşımanızı öneririz.

Arkadaşlarınızla konuşun

Bir şey hakkında gerçekten de endişeliyseniz, arkadaşlarınıza yardım için danışabilirsiniz. Eğer yanınızda değillerse internet üzerinden görüşebilir (artık uçuşlarda internet hizmeti verilmeye başlandı) ve stresinizi atmanız için size yardımcı olamalarını rica edebilirsiniz. Önceden havayolu şirketine telefon ederek, bu hizmeti verip vermediklerini öğrenin. Eğer uçakta internet hizmeti mevcut değilse, arkadaşlarınız ile uçmadan önce korkunuz hakkında konuşarak, onların size moral vermelerini isteyin.

Kendinize bir uğraş bulun

Uçarken dikkatinizi dağıtacak şeylere odaklanın. Mesela yanınıza bir kitap alın, onu okumaya çalışın. Bir film izleyin (uzun uçuşlarda, uçakta film gösterimleri yapılıyor). Ya da arada bir ayağa kalkıp, uçakta kısa da olsa turlar atın. Bütün bunların sizi rahatlattığını göreceksiniz. Çok panik yaşarsanız, hosteslerle konuşun ve kendinizi daha rahat hissetmeniz için neler yapabileceğinize karar verin.

Yardım alın

Eğer endişe hissiniz azalmıyor ve panik atak geçireceğiniz kadar yoğun kalmaya devam ediyorsa, bir doktordan yardım alın. Doktora kendinizi nasıl hissettiğinizi anlatın. Size medikal ya da psikolojik yardım verebilirler.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir