Anasayfa » Psikoloji » Türkler Artık Psikoloğa Gidebiliyor

Türkler Artık Psikoloğa Gidebiliyor

Psikiyatrinin çalışma alanının psikolojik hastalıkların ötesine geçtiğini söyleyen uzmanlar,koruyucu ruh sağlığına vurgu yapıyor. Psikologlara göre, toplumdaki Ben deli miyim de psikoloğa gideyim algısı günden güne kırılıyor.

Günümüzde bireylerin değişime ve gelişime daha açık olması destekleyici psikiyatri hizmetlerine ilgiyi artırdı. Eğitim ve kültür seviyesinin artmasına paralel olarak, tedavi yöntemlerinin sadece psikiyatrik rahatsızlıkları odak alan yaklaşımından çıkıp insanın işlevselliğini ve tam iyilik halini bozan durumları da ele almaya başlamasının bir sonucu.

Psikiyatri; panik atak, şizofreni, depresyon, obsesif kompulsif bozukluk gibi psikiyatrik hastalıkların yanı sıra ilişki problemleri, çocuk eğitimi, ebeveyn-çocuk çatışmaları, boşanma, aldatılma, terk edilme, evlilik öncesi danışmanlık, farkındalık geliştirme, yaşam koçluğu gibi günlük hayatta maruz kaldığımız yaşamsal sorunları da kapsayan geniş bir çalışma alanıdır. Amaç; psikiyatrik hastalıkların tedavisinin yanı sıra, koruyucu ruh sağlığı çalışmalarıyla olası psikiyatrik hastalıkların gelişmesini önlerken, fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan tam iyilik haline erişebilmektir? diyor.

İyi Olma Hali Bozuluyor

Eskiden yaygın olan Ben deli miyim de psikoloğa gideceğim algısı kişiyi tedaviden uzaklaştırıyor. Bu algının,ülkemizin psikiyatrik hastalık yükünü de arttıran en temel etkenlerden biridir.Günümüzde insanların fizyolojik, sosyal ve psikolojik açıdan tam iyilik halini bozan tetikleyicilerde artma olduğunu söylüyor:Bundan 10 sene önce varlığından bile haberimizin olmadığı birçok şey şu anda ruh sağlığını tehdit eden stresörler olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin teknolojik gelişmelerin bağımlılık riski yaşatması gibi.Bundan 20 yıl önce internet bağımlılığı, seks bağımlılığı, alışveriş bağımlılığı gibi riskler çok daha azdı.Bu nedenle günümüzde psikolojik destek almak koruyucu ruh sağlığı çalışmalarının en önemli kısmını oluşturuyor.

Ruh Sağlığı Kriterleri

Ruh sağlığının en önemli üç kriteri; kişinin hem kendisiyle,hem ailesi ve sosyal çevresiyle hem de iş çevresiyle uyumlu olması.Buradaki uyum kelimesi;kişinin görev ve sorumluluklarını yerine getirebilmesini,bir yandan da psikolojik olarak iyi bir duygulanım içerisinde olabilmesini ifade ediyor.Kişinin uyumunun bozulması yaşamının gidişatından memnuniyetini düşürürken, görev ve sorumluluklarını yerine getirmede zorlanmayı ve insan ilişkilerinde sorunları da ifade ediyor. Dolayısıyla kişinin işlevselliğini ya da kendinden memnuniyetini bozan böyle dönemlerden geçerken psikolojik desteğe başvurması önemlidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Terör Olaylarının Psikolojimiz Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Terör gibi travmatik bir olaya maruz kalmanın psikolojik etkileri çok çeşitlidir ve kişilerin teröre karşı …

Ne düşündüğünü merak ediyorum