Anasayfa » Psikoloji » Psiko-Rehber » Türkiye’de Yaşamanın Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Türkiye’de Yaşamanın Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Türkiye’de Yaşamanın Psikolojik Etkileri nelerdi? Türkiye belki de dünyanın en güzel ülkelerinden ve coğrafyalarından biridir. Sahip oldukları ve geçmişte sahiplik yaptıkları ile dünyaya yön vermiş ve tüm dünya topluluklarının atalarından kalan bir mirasa kucak açmış bir coğrafyadır. Ancak bu coğrafyanın psikolojisi de geçmişi kadar derin ve farklıdır. 

Türkiye’de Yaşamanın Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Türkiye, toprakları içinde bir çok kültürel zenginliği barındırması itibariyle tam bir insan mozaiği ve kültürel zenginlik alanıdır. Bu nedenle bu kadar farklı kültürün ve yaşamın geçtiği ve halen de yaşamaya devam ettiği bu toprakların insan psikolojisi üzerindeki de çok çeşitli olabilmektedir.

Türkiye’de yaşamanın psikolojik etkilerine baktığımız zaman bazı ortak psikolojik etkilerin varlığının tüm bireyleri etkilediğini görebilmekteyiz. Türkiye’de yaşamanın psikolojik etkileri;

  • Türkiye topraklarında acı haberlerin eksik olmaması ister istemez insanlar üzerinde bazı psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Özellikle terörün yıllardır devam eden olumsuz etkileri toplumsal bir yılgınlığı ve mutsuzluğu beraberinde getirmektedir.
  • Sürekli olarak yapılan zamlar, vergi artışları, adaletsiz gelir paylaşımları yine psikolojik olarak kişileri daha depresif yapabilmektedir.
  • Haberlerde her akşam izlediğimiz cinayet, şiddet, gasp vb. gibi haberlerin varlığı kişileri daha çok korkutmakta ve özgüvenlerini zedeleyebilmektedir.
  • Bu olumsuzluklara rağmen her gün yaşanan güzel bir enstantane, sıcak bir haber de yine psikolojik olarak bizleri biran da başka bir ruh haline sokabilmektedir.
  • Sürekli değişen gündem ve her başımıza gelene rıza göstermenin bizde yarattığı çaresizlik hissi yine psikolojik olarak kendimizi değersiz görmemize neden olabilmektedir.

Türkiye de Yaşamak Zor mu?

Bu soruya herkes kendi açısından cevap vereceği için de ben de kendi açımdan yani psikolojik açıdan cevap vermek istiyorum. Evet Türkiye’de yaşamak psikolojik olarak gerçekten çok zor. Çünkü Türkiye toprakları sürekli değişen gündemi, ölümler, savaşlar, tehditler, siyasi çalkantılar, ekonomik zorluklar, darbeler, sürekli artan vergi ve zamlar, gelecek kaygısı ve düşük mutluluk yüzdesi ile yaşanması zor ve psikolojik olarak etkileri olumsuz anlamda yüksek olan bir coğrafyadır.

Ancak unutulmamalıdır ki içinde ne yaşanırsa yaşansın bu topraklar bir vatandır ve her sorun bir vatansızlıktan daha kötü değildi.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Antidepresan Kullanmak Otizm Riskini Arttırıyor

Hamilelik döneminde antidepresan kullanmanın otizm riskini arttırdığı son yapılan çalışma ile kanıtlanmıştır. Montreal Üniversitesinde yapılan bu …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum