Anasayfa / Bağımlılık / Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programını Tamamladık

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programını Tamamladık

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, ülkemizin sosyolojik yapısı, ihtiyaçları ve mevcut eğitim sistemi göz önüne alınarak ve bağımlılıklarla mücadelede etkin bir eylem aksiyon planı olarak Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı’nı (TBM) hayata geçirmiştir.

Bu eğitim programı ile sigara, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji gibi çeşitli bağımlılıklarla ilgili olarak bireylerde ve toplumda farkındalığın arttırılması ve bu maddelerin kullanımının bilgi ve bilinçle önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Formatör Eğitimleri

Çocuk, genç, kadın gibi dezavantajlı gruplara hizmet veren kamu kurumlarının kadrolarına verilecek FORMATÖR EĞİTİMLERİ (MEB, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Adalet Bakanlığı vb kurumlar),

– Formatör Eğitici Eğitimi Uygulamaları

– Eğitici Eğitimi Uygulamaları

– Öğrenciler, Gençler, Aileler… olacak şekilde planlanmıştır.

Şahsım gibi bu alanda çalışan ülke çapında her ilin temsili şartı ile 484 Reherlik ve diğer branşlardan öğretmenler Alanya’da bir araya getirilmiş ve bizlere Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı kapsamında 4 gün süren ayrıntılı ve dolu dolu bir eğitim verilmiştir.

Bu eğitim çalışmalarında ve organizasyon sürecinde Yeşilay Cemiyetinin ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin olağanüstü çaba ve emekleri bizler için seferber edilmiş, Genel müdürlük düzeyinden saha çalışanlarına kadar birçok uzman yetiştirici bizlere destek ve eğitim vermişlerdir.

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM)  Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından oluşturulan ve ülkemizdeki 6 ayrı bakanlıkla (MEB, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, savunma bakanlığı,Diyanet İşleri Bşkanlığı ve İçişleri Bakanlığı) protokol yapılarak hayata geçirilmiş bir projedir.

TBM projesi ile toplam 18 modül, 5 ayrı hedef kitlesi ve 5 ayrı bağımlılık alanı tespit edilmiş olup bunlar

  • Okulöncesi,
  • ilkokul,
  • ortaokul,
  • lise,
  • üniversite/yetişkin hedef grupları ile
  • Madde Bağımlılığı,
  • Tütün Bağımlılığı,
  • Alkol Bağımlılığı,
  • Teknoloji Bağımlılığı ve
  • Sağlıklı Yaşam modülleridir.

Bu hedef gruplarına bu modüller çerçevesinde il genelinde eğitim verilecek ve tüm illerin temsilcileri ile ülke çapında bir seferberlik ilan edilmiş olacaktır.

Bize olan destek ve uzmanlık eğitimleri sebebiyle başta Yeşil Ay Genel Müdürü Savaş Yılmaz ve Genel Müdür Yardımcısı Cihan Samancı ile tüm Yeşilay ekibine ve Eğitimleri ile bize değerli bilgiler veren Sayın Alparslan Durmuş ile Psikolojik Danışman ve Başkomser Uğur Evcin’e sonsuz teşekkürlerimizi bir borç biliyoruz.

İdris GÜNDÜZALP

Psikolojik Danışman

TBM Programı Tekirdağ İl Formatörü

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programından Kesitler

tbm-programi (2) tbm-programi (3) tbm-programi (4) tbm-programi (5) tbm-programi (7) tbm-programi (8) tbm-programi (9)

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Alkol Kullanımına Bağlı Zihinsel ve Davranışsal Sorunlar

Alkol toplumda yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Kullanılan miktarla orantılı olarak ortaya çıkan sorunlar da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir