Anasayfa / Psikiyatri / Tüm Yönleriyle Somatizasyon Bozukluğu

Tüm Yönleriyle Somatizasyon Bozukluğu

Yaşam boyu prevalansı % 0.4 kadar olan bu hastalık kadınlarda % 1-3 oranındadır. Kadın erkek oranı 20/1’dir. Bir yıllık prevalans ise % 0.07’dir. Düşük sosyoekonomik ve kültür düzeyinde daha fazladır. Birinci basamakta ayaktan izlenen hastalar arasında % 5-10 oranındadır. Türkiye ruh sağlığı profili çalışmasında 12 aylık somatizasyon bozukluğu yaygınlığı kadınlarda % 0.4, erkeklerde % 0, tüm nüfusta % 0.2 olarak verilmektedir.

Belirti ve Bulgular

Dispne,  çarpıntı, göğüs ağrısı,  baş dönmesi, baş ağrısı, anksiyete atakları, yorgunluk, körlük, paralizi, anestezi, afoni, boğazda yumru hissi, nöbetler ve konvulsiyon, bayılma, bilinç kaybı, amnezi, görmede bulanıklık, görsel varsanılar, sağırlık, olfaktor varsanılar, güçsüzlük, eklem ağrısı, eksteremite ağrısı, rektum vagina ve ağızda yanma hissi, diğer bedensel ağrılar, deprese duygular, fobiler, gebelik boyunca kusma, sinirlilik, işten uzak durmak zorunda hissetme, kilo kaybı, ani kilo değişiklikleri, anoreksi, bulantı, kusma, abdominal ağrı, abdominal şişkinlik, gıda tahammülsüzlüğü,  diare, kabızlık, dizüri, üriner retansiyon, dismenore, menstrüel düzensizlik, aşırı menstrüel kanama, cinsel ilgisizlik, cinsel soğukluk, disparöni, sırt ağrısı, aşırı yakınma, umutsuzluk,  her zaman hasta olma, ölüm düşüncesi, ölme isteği, intihar düşüncesi ve girişimi, birşey yapma zorluğu izlenmesi olası belirtilerdendir.

Psikiyatrik Bozuklukların Tanı Kitabı Olan DSM IV’e göre tanı koyabilmek için:

Somatizasyon bozukluğu tanısı koyabilmek için DSM IV’e göre birkaç yıl içinde ortaya çıkan tedavi arayışları ile iş ve meslek uyumunda önemli bozulmaya neden olan çoğul belirtiler vardır.
Belirtiler 30 yaşından önce başlamış olmalıdır.
Tanı koyabilmek için dört ağrı belirtisi, iki gastrointestinal belirti, bir cinsel belirti ve bir psödonörolojik belirtinin bulunması gereklidir.
Bu belirtiler genel tıbbi bir duruma ya da madde kötü kullanımına bağlı değildir.
Gerçek fiziksel hastalıklar olsa bile izlenen belirtiler beklenenden ağır olmalıdır.

Hastalığınn Nedenleri

Çoğul konversiyon belirtileri olan dominant hemisferde daha çok olmak üzere her iki hemisferde işlev bozukluğu gösterdiği bulunmuştur.  Buna bağlı olarak bu olgular duygusal sorunlarını sözel olarak ifade edememektedirler.

Hastaların birinci derece kadın akrabalarında bu hastalık % 10- 20 kadardır.
Antisosyal kişilik bozukluğu ile somatizasyon bozukluğu bağlantılı olabilir.
Somatoform bozukluklarda süperior frontal, temporal ve parietal kortekste benzodiazepin bağlama potansiyeli önemli ölçüde azalmış olarak bulunmaktadır.
Bu olguların ilk çocukluk yıllarında bakıcıları ile aralarında anksiyeteli bağlanma davranışı olduğı ileri sürülmektedir. Sorunlarını somatik olarak ifade ederler. İnsan ilişkilerinde reddedilirler. Bu da somatizasyon eğilimini arttırır.
Öğrenme de çevresel nedenler arasında önemli bir yer tutabilir.

Ayırıcı Tanı

Somatizasyon bozukluğu ile karışan iki önemli hastalık sistemik lupus eritematozus (SLE) ve sistemik mastositozis’dir.
Multipl skleroz, hiperparatiroidi, porfiri de ayırıcı tanıda akla gelmesi gereken hastalıklardandır.
Ayırıcı tanıda depresyon öncelikle düşünülmelidir. Depresyonda somatik belirtiler önde gelen belirtiler  olarak izlenebilir. Buna maskeli depresyon denmektedir.
Somatizasyon bozukluğu olguları akut ajitasyon, anksiyete ve gerginlik gösterebilir. Bu tablo anksiyete bozuklukları ile karışabilir.
Şizofreni de diğer dikkate alınması gereken bir hastalıktır.
İlaç alışkanlıkları da somatizasyon bozukluğu ile karışabilir.
Somatizasyon bozukluğu hipokondriazis ile de karışabilir.
Konversiyon bozukluğu tam bir somatizasyon bozukluğu kliniği göstermemekle birlikte birkaç somatik belirtinin aynı anda izlenmesi olasıdır. Ayırıcı tanıda gözönüne alınmalıdır.
Fiziksel belirtili yapay bozuklukta belirtiler istemli kontrol altındadır.

Doğal seyir ve prognoz

Çoğul fiziksel belirtiler yıllar boyu devam eder.
Belirtileri zaman içinde değişebilmektedir.

Tedavi

Eşlik eden belirtiye göre ilaç seçilir: Sıklıkla da antidepresan ilaçlar seçilmektedir. Bazı çalışmalarda özgül serotonin geri alım engelleyicileri etkin bulunmaktadır.
Psikoterapinin gerekliliğinde birleşilmektedir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hakkınızda Çok Şey Söylüyor

İnsanların sürekli etkileşim içinde bulunduğu sosyal medyanın aslında insanları birbirlerinden uzaklaştırdığına dikkat çeken psikiyatrist Prof. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir