Anasayfa » Egitim » TEOG Yerine Hangi Sınav Sistemi Geliyor?

TEOG Yerine Hangi Sınav Sistemi Geliyor?

TEOG sınavının kaldırılması sonrası bekleyişe geçen öğrenciler ve velilerinin aklında ki soru işaretleri artarken TEOG yerine LGS sınavı’nın geleceği kesinleşmiş durumda. Buna göre yeni sınavın ismi Liselere Geçiş Sistemi LGS olacak.

TEOG Yerine Hangi Sınav Sistemi Geliyor?

TEOG sınavının  kaldırılmasının sonrasında ortaokul öğrencilerinin merakla beklediği yeni sistemin ayrıntılarına belli olmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG’un yerine getirilecek liselere giriş sistemine ilişkin teklifini tamamladı. Bu yıl son kez merkezi sınav yapılması ve sonrasında sınav sisteminin tamamen değiştirilmesi kararı alındı.

Bu Yıl Geçiş Sınavı Yapılacak

TEOG yerine bakanlık bu yıl ilk kez iki ayrı sistem uygulayacak buna göre 2017-2018 eğitim öğretim yılında (bu yıl) son kez bir merkezi sistem sınav yapılacak. Henüz tarihi belli olmasa da mayıs sonu veya haziran 2017 yapılması planlanan sınavla öğrenciler son kez bir merkezi sınava girecek. Ve bu sınavdan alınan sınav notunun %70’i ve diploma notunun ise %30’u toplanarak öğrencilerin merkezi sistemle liselere yerleşmeleri sağlanacak. Öğrenciler aldıkları puanlara göre  Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Proje okullarına yerleşecek. Geriye kalan öğrnciler ise diploma notu puanına göre Meslek Lisesi, İmam Hatip ve diğer liselere yerleştirilecekler. Bu nedenle bu yıl sekizinci sınıfa devam öğrencilerin hiç bırakmadan çalışmaya devam etmeleri ve hatta daha sıkı çalışmaları çok önemli. Çok çalışmalısınız çok 🙂

Yeni Sistem “Liselere Geçiş Sistemi (LGS)”

LGS olarak adlandırılmasına karar verilen ve 2018-2019 eğitim öğretim yılında (Gelecek yıl) uygulanması düşünülen modele göre ise 6, 7 ve 8’inci sınıflar için il milli eğitim müdürlükleri kendi illerinde birer yerel sınav uygulayacaklar. 6, 7 ve 8’inci sınıf düzeylerinde her yıl yapılacak bu sınavlardan alınan puanların ortalaması 8’inci sınıf sonunda öğrencilerin ‘diploma notu’ olacak ve öğrenciler buna notlarına bakılarak istedikleri okullara yerleştirilecekler. Bu model ile merkezi sistem sınavları tamamen kaldırılacağı için bakanlığın öğrencilerin merkezi sınavlara değil derslerine yoğunlaşmalarını istediği ifade edilmektedir.

Yerleştirmeler Not Ortalamasına Göre Yapılacak

LGS ile önümüzdeki yıldan itibaren öğrenciler 6, 7 ve 8. sınıflarda normal sınavlarının yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılacak sınavlara da girecekler. Öğrencilerin liselere geçiş döneminde 6. ve 7. sınıfta aldıkları not ortalamasının yüzde 20’si (yani toplam yüzde 40), 8. sınıfta aldıkları not ortalamasının ise yüzde 60’ı hesaplanarak bir yerleştirme puanı oluşturulacak ve bu puan ülkemizdeki en yüksek puanlarla öğrenci kabul eden fen lisesi gibi okullara öğrencilerin tercihleri doğrultusunda yerleştirilmesinde kullanılacak.

Sınav Soruları Nereden Gelecek

Merkezi sınav yerine gelecek yapılacak olan LGS sınavlarında kullanılacak soruların nereden seçileceği de merak edilen bir konuydu. Bakanlık bu konuda da bir açıklamada bulundu ve soruların kendi bünyelerinde oluşturulacak bir soru havuzundan seçileceğini ifade etti. Her il kendi sınavını yaparken sınav soru havuzunda bulunan sorular arasından 6, 7 ve 8. sınıflar için ayrı ayrı hazırlanan yüzbinlerce sorudan rastgele bir seçim yapacaklar. Örneğin Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü soru havuzundan bir soru seçip bunu öğrencilerine sormaya karar verdiği anda o soru havuzdan otomatik olarak çıkarılacak ve asla başka bir ilde kullanılmasına müsaade edilmeyecektir.  Ayrıca soru havuzundaki tüm soruların her birinin zorluk ve kolaylık derecesi aynı olacak ve bir ile zor sorular denk gelirken diğer ile kolay sorular denk gelmesi gibi bir durum söz konusu olmayacak.

Gelecek Yıl Açık Uçlu Soru Dönemi Başlıyor

Yeni gelecek LGS sisteminde sistem test sorularını otomatik olarak okuyup puanlamasını yaparken, açık uçlu soruların ise cevaplarını öğrencilerin isimlerini gizleyerek önceden görevlendirilen iki öğretmene gönderecektir. Kendisine açık uçlu soru gönderilen öğretmenler ne kadar öğrencisi varsa o kadar sınav sorusuna cevap verecektir. Cevap anahtarında “yanlış, az doğru, doğru” şeklinde seçenekler olacak. Kendilerine açık uçlu soru gönderilen iki öğretmen de ilgili öğrenciye aynı puanı verirse öğrencinin notu otomatik olarak sisteme geçecek. Ancak iki öğretmen de farklı cevap verirse bu defa aynı üçüncü öğretmene kontrol edilmek üzere gönderilecek. Üçüncü öğretmen hangisi cevapla eşleşen bir cevap verirse o zaman da sisteme o puan girilecek. Sınav sonrası çocukların aldıkları puanlar velileri tarafından bir hafta sonra elektronik sistemden öğrenilebilecek. Özel okullardaki öğrencilerin sınav kağıtlarını da devlet okullarındaki öğretmenler tarafından okunacak ve sisteme girilecek. Böylece özel okullarda kopya verme ve kayırma gibi olumsuz durumların ortaya çıkmaması sağlanacak.

ÖZET

Bu Yıl Geçiş Sınavı Yapılacak

 • Son kez merkezi sistem sınavı yapılacak,
 • Sınav notunun %70’i diploma notunun %30’u hesaplanacak,
 • Öğrenciler aldıkları puanlara göre  Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Proje okullarına, geriye kalanlar ise diploma notu puanına göre Meslek Lisesi, İmam Hatip ve diğer liselere yerleştirilecekler.

 Önümüzdeki Yıl LGS Yapılacak

 • LGS, 2018-2019 eğitim yılından itibaren uygulanmaya başlayacak.
 • 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine eğitim yılı boyunca sınav yapılacak.
 • Öğrencilerin 8. sınıf sonunda 3 yıl boyunca girdiği tüm sınavların not ortalamaları hesaplanarak okula yerleştirilecek.
 • Sınavlar İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilecek.
  Sınav soruları soru havuzundan alınacak, testin yanında açık uçlu sorular da sorulacak.
 • Öğrencilerin liseye geçiş döneminde 6 ve 7. sınıfta aldığı not ortalamasının yüzde 20’sini, 8. sınıfta aldığı not ortalamasının yüzde 60’ını hesaplayarak fen lisesi gibi okullara tercihleri doğrultusunda yerleştirilmesi sağlanacak.
 • Yerleşemeyen öğrenciler evlerine en yakın okullardan, istedikleri alanlarda tercih yapacaklar.

Öğrenciler Evlerine Yakın Okullara Yerleşecekler

Özellikle büyükşehirlerde yaşanan en büyük sıkıntı öğrencilerin okullara yerleştirilmesi konusuydu. Bakanlık yeni sistemde bunu çözüme kavuşturuyor. Daha önce öğrenciler aynı ilçede bulunduğu için evinden uzak okula gitme sıkıntısını yaşarken yeni sistemde öğrenci evine en yakın okulu tercih edecek. Diploma notuna göre yerleşecek olan öğrenci birinci tercihinde yerleşemezse, ikinci tercihine göre yerleşecek.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: