Anasayfa » Aile » Televizyon İzlemenin Zararları Nasıl Önlenir ?

Televizyon İzlemenin Zararları Nasıl Önlenir ?

Televizyon izlemek zamanında ve kararında olduğu zaman çocuklar için faydalı olsa da uzun vadede sınırsızca ve kontrolsüzce izlenen televizyon çocuklar için zararlı olabilmektedir. Bu nedenle televizyonun zararlarını engellemek için ailelerin bazı hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Televizyon izlemeleri konusunda tavrınız net olsun.

Çocukların uzun süre ve her programı izlemelerinden ziyade sizin seçtiğiniz ve belirlediğiniz saatler içinde TV izlemelerini sağlayın.

Örnek olun. Sizde tv izleme saatlerinizde seçici olur ve evde geçirdiğiniz saatlerde sohbet etmeye, okumaya vakit ayırırsanız çocuğunuzda sizi örnek alacaktır.  Televizyon karşısında, kumanda elinizde iken çocuğunuza git dersini çalış demenizin hiçbir yararı yoktur.

Özellikle okul öncesi çocuğunuzun izleyeceği programları önceden inceleyerek ve aranızda konuşarak kararlaştırmanız yararlı olacaktır. 3 Yaş civarında çocuklara çizgi film, belgesel ve eğitimsel programlar (yaratıcılıklarını artırabileceği için) 1 saat kadar izlemelerini sağlayın.

Şiddet ve saldırganlık içermeyen çizgi film ve programları izletin.

Okula giden çocuklara dinlenme, yemek, oyun, uyku ve ders dışında zamanları kalıyorsa TV izlemelerine izin verin. Örneğin;  her gün belirli bir süre televizyon izliyorsa, ona televizyon seyretmeden önce yaşına uyacak kadar sayfa kitap okuması  kuralını koyabilirsiniz.

Çocuğun yaşına uygun programları izlemesine izin verin.

Çocuklar, yalnız hissettiklerinde ve yapacak etkinlik bulamadıklarında daha çok TV izlemeye yöneldiklerinden evde onu oyun oynamaya teşvik edip, onlarla daha verimli ve eğlenceli zaman geçirirseniz TV izlemek istemeyeceklerdir.

Evinizin Her Bölümünde Televizyon Olmasın

Anne babaların televizyon izleme davranışları ve çocukların davranışları üzerine etkilerinin anne babalarının görüşleri temelinde incelenmesiyle ilgili bir araştırmanın sonuçlarından bir bölümüne yer verecek olursak;

Anne babalar en çok günde 3-4 saat tv izlemektedirler, alt sosyo kültürel düzeydeki ailelerde bu oran 4 saatten fazla olduğu tespit edilmiştir.

Anne babaların çocukları için sakıncalı buldukları programları izletmemek için uyguladıkları yöntemlerde;üst sosyo kültürel düzeyde ?programları önceden gözden geçirme ve programdan önce televizyonu kapatma uygulanırken, alt sosyokültürel düzeyde televizyonu o anda kapatma ya da hiçbir şey yapmamayı tercih ettikleri,

Kendisine uygun görülmeyen programı izlemekte ısrar eden çocuğa üst sosyokültürel düzedeki an babalar daha çok açıklama yaparken, diğer grup başka bir şeyle meşgul etmeye çalıştıkları,

Her iki grubunda çocukları ile birlikte en çok çizgi film ve yarışma programlarını izledikleri;

Her iki grupta da çocukların daha çok 1-2 metre ile 3-4 metre mesafeden tv izledikleri, tespit edilmiştir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum