Anasayfa / Psikoloji / Psiko-Rehber / Televizyon İzlemek Depresyon Nedeni

Televizyon İzlemek Depresyon Nedeni

Depresyonun sebepleri üzerine yapılan bu araştırmalar, yakın zamanda, çok fazla televizyon izlemenin de depresyonu tetiklediğini ortaya koydular.

Televizyon karşısında, günde ne kadar vakit geçirdiğinizi bir düşünün? Haftada kaç dizi izliyorsunuz ve bunun yanı sıra ne kadar egzersiz yapıyorsunuz?

Uzun süren araştırmalar sonucunda çıkan istatistiklere göre; Günde ortalama, 60 dakika egzersiz yapan bir kadının depresyona girme riski, günde 10 dakika egzersiz yapan bir kadından %20 daha az. Ayrıca, haftada ortalama 1 saat televizyon izleyen bir kadının, haftada 21 saatini televizyon karşısında geçiren bir kadına göre depresyona girme riskinin, yine %13 daha az olduğu ortaya çıkıyor.

Bütün bu bilgilere dayanarak, depresyon riskini düşürmek için, mutlaka yeterli egzersizi yapmanızı ve eğer, televizyon karşısında çok vakit geçiriyorsanız, bunu en aza indirmenizi tavsiye ederiz.

Boş vakitlerinizde ve yapacak bir şey bulamadığınızda, koltuğunuzda boş boş oturup, televizyona bakmak yerine, dışarı çıkın, yürüyüş yapın, ormana gidip, temiz havanın keyfini çıkarın. Emin olun ki, bu şekilde, kendinizi çok daha mutlu ve hafiflemiş hissedeceksiniz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Bebeklerle Konuşmak Daha Zeki Olmalarını Sağlıyor

İngilterede yapılan araştırmalara göre bilim adamları bebekler daha konuşmaya başlamadan aylar önce onlarla konuşmaya başlamanın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir