Anasayfa » Pedagoji » Televizyon İzleme Konusunda Çocuklara Örnek Olunmalı

Televizyon İzleme Konusunda Çocuklara Örnek Olunmalı

Televizyon varlığı ile her evin bir parçası olmayı uzun yıllar önce başarmış bir teknolojik alet olup etkileri halen tartışılmaktadır.  Peki nasıl televizyon izlenmeli konusunda bir eğitim söz konusu değildir. Çocuklar için çok zararlı olabilecek televizyon, nasıl izlenmeli ve çocuklara nasıl örnek olunmalı bu soruların cevabını arıyoruz.

Televizyon çocuğu şiddete yöneltebilir. Çocuk şiddeti günlük yaşamın bir parçası olarak kabullenebilir.Problem çözmede şiddeti çözüm yolu olarak kullanabilir.

Televizyondaki programların bir çoğunda konuşma dili sıkça yanlış, argo ve yabancı kelimelere özentili olarak kullanıldığı için, çocuğun dil gelişimi olumsuz etkilenebilir.

Çocuk televizyonu tek başına izlediğinde, televizyonun sunduğu her şeyi gerçekmiş gibi kabul edebilir.Televizyona soru soramadığı için bu durum çocuğun bir süre sonra düşünmesini, eleştirmesini engelleyebilir.

Çocuğun aşırı televizyon izlemesi, kitap okuma, spor yapma, müzik dinleme, resim yapma,arkadaşlarıyla oyun oynama gibi olumlu faaliyetlerden, hatta yemek yemekten bile alıkoyabilir.

Çocuğun televizyon karşısında uzun süre kalması, çevreyle ilgisini azaltabilir, konuşmasında gecikmeye neden olabilir.

Çocuğun televizyon karşısında uzun süre kalması, yatma saatini geciktirip, çocuğun uyku problemi yaşamasına sebep olabilir.

Çocuğun televizyon karşısında uzun süre kalması, hareketsizleşmesi sonucunda şişmanlamasına ve sürekli yorgunluk hissetmesine neden olabilir.

Uzun süre yere yüzükoyun yatıp, dirseklerini yere dayayarak kıpırdamadan televizyon seyreden çocuk,eklem rahatsızlıklarına yakalanabilir.

Tüketime ve para harcamaya özendiren reklamlar, çocuğun reklamda gördüğü yiyecekleri, oyuncakları istemesine neden olabilir. Bu istekler, aileye ekonomik açıdan zarar verebilir.

Çocuğun zihinsel, duygusal ve sosyal gelişiminde önemli bir etkiye sahip olan televizyonun denetimli olarak
seyrettirilmesinin olumlu, gelişi güzel seyrettirilmesinin ise olumsuz etkileri vardır.

Özellikle anne-baba televizyon seyretme konusunda çocuğa iyi bir model olmalıdır. Anne-baba sürekli televizyon izleme yerine,çocukla ilgilenir,ona sevgisini gösterirse, çocukla aralarındaki bağın güçlenmesini sağlayacaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum