Anasayfa / Pedagoji / Tek Çocuklar Hakkında Yanlış Düşünüyoruz

Tek Çocuklar Hakkında Yanlış Düşünüyoruz

Her çocuk, eğer ailesi buna onay veriyorsa, şımarık, ukala veya talepkar olabilir. Fakat, tek çocuk büyütmek hakkında ortalıkta dolaşan birçok yanlış bilgi vardır, işte size onlardan bazıları:

Şımarıktırlar

Tek çocukların şımarık olduğunun iddia edilmesi son derece saçmadır. Onlar da her çocukta olduğu kadar güzel eşyaya sahiptirler ve her çocuk güzel şeylere sahip olmayı ister. Ayrıca eminiz ki her anne ve baba çocuğunun her şeyin en güzeline sahip olmasını ister.

Talepkardırlar

Bu da bir diğer saçma inanıştır. Ailede sorumluluk ve yetki sahibi olan kişiler ebeveynlerdir. Çocukların talepkar olmaları tamamen anne ve babanın verdiği eğitim ile alakalıdır.

Sosyal ortamda zorlanırlar

Bazı insanlar, tek çocukların, abla ve abileri olmadığı için ve okul öncesi zamanlarının çoğunu yetişkinlerle geçirdikleri için, kendi yaşıtları ile nasıl iletişim kuracaklarını bilemediklerini düşünürler. Ne kadar da saçma! Onlar sadece ailenin tek çocuklarıdırlar, dağların derinliklerinde, medeniyetten uzak yaşayan bireyler değil!

Patronluk taslarlar

Ciddi olamazsınız! Peki, kime patronluk taslıyorlar? Anne ve babaların bu durumu onaylayacaklarını düşünmüyorsunuz heralde?! Üstelik evde itip kakabilecekleri küçük bir kardeşleri de yok!

Kardeşe ihtiyaçları vardır

Bu, anne ve babaların gerçekten kalbini kıran bir sözdür. Anne ve babalar çocukları için en iyisini isterler ve bunu bir ebeveyne söylemek onların çocukları için en iyisinin ne olduğunu bilmediklerini ya da umursamadıklarını söylemekle eşdeğerdir. Belki tek bir çocuğa sahip olmalarının sebebi ikinci bir çocuk sahibi olamamaları ya da maddi bir nedendir? Belki de gerçekten de aile ikinci bir çocuk istemiyordur.

Kendisini yalnız hisseder

Elbetteki bazı zamanlar, evdeyken, kendisini yalnız hissedecektir ama bu hissi, kardeşi olan ya da olmayan, herkes hayatında bir dönem hissetmiştir. Etrafta kimse yokken kendini yalnız hissetmek son derece doğaldır. Unutmayın ki, tek büyüyen çocuk okula başlamadan önce de arkadaşlara sahip olacaktır. Arkadaşları olması demek yalnız olmamak ve öyle hissetmemek demektir.

Yaşından büyükmüş gibi davranır

Bu da bir başka yanlış inanıştır. Belki çocuğunuz yaşıtlarına göre daha olgun veya sorumluluk sahibidir. Bu, belki onun doğasında vardır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir