Anasayfa » Pedagoji » Tatile Girerken Çocukların Psikolojisi Bozulmasın

Tatile Girerken Çocukların Psikolojisi Bozulmasın

Bu eğitim öğretim yılı da bu hafta içinde sonlanacak ve milyonlarca öğrenci yine okullarından bir süre ayrılacaklar. Bu ayrılık bazı çocuklar için her ne kadar rahat ve güzel bir yazın başlangıcı olsa da bazıları için pek de öyle olmayacak. Peki çocuklarımızın okul sonrası psikolojik olarak yıpranmamaları için neler yapmalısınız, bunları biliyor musunuz?

Tatilin başladığını unutmayın

Evet tatile giren her çocuk gibi çocuğunuzda tatil yapmak, dinlenmek, arkadaşlarıyla bir araya gelmek, oyunlar oynamak ve yaz kamplarına gitmek isteyebilir. Onun bu isteklerinin normal olduğunu, başarılı bir çocuk kadar başarısız bir çocuğunda tatil yapmaya hakkı olduğunu unutmayın.

Aşırı Tepkiler  Vermeyin

Çocuklarınıza okul başarısızlıkları sebebiyle aşırı tepkiler vermekten kaçının. Öncelikle onları anlamaya çalışın. Zira her çocuğun başarısızlık nedeni farklı olabildiği gibi başarısızlıklarının çözümü de farklı olabilir. Çocuğunu gözlemleyerek en çok zorlandığı akademik alanları belirlemeye çalışın veya bir uzmandan bu konuda destek alın.

Tatile Girerken Çocukların Psikolojisi Bozulmasın

Tatil için plan yapın ama eğitimi unutmayın

Çocuğunuz için tatil planı yaparken tatilin sonlarına doğru veya ara ara çocuğunuzun eğitiminde yaşanan eksiklikleri giderecek küçük çalışma planları hazırlayın. Bu takviyeler ile çocuğunuzun eksiklikler yaşadıkları alanları tamamlamaya çalışın. Ancak bu planlama çocuğunuzun tüm tatilini çalmasın.

Çocuğunuzun; varsa eksikliklerini kabul edin.

Tüm anne babalar gibi sizin içinde çocuğunuz tabi ki eşsiz ve biriciktir. Bu gerçeği kimse değiştiremez ancak her çocukta olabileceği gibi sizin çocuğunuzda da öğrenme becerilerinde bazı eksikler olabilir. Örneğin Özel Öğrenme Güçlüğü herhangi bir zihinsel yetersizlik olmadan da çocukların başarısızlıklar yaşamalarına neden olabilmektedir.

Çocuğunuzla zaman geçirmeye özen gösterin

Çocuğunuzla bol bol zaman geçirmeye, onun ihtiyaçlarına cevap vermeye ve onu daha yakından gözlemleyebilmeye özen gösterin. Hangi alanda zorlandığını, dikkatini ne kadar muhafaza edebildiğini, hangi dersleri sevdiğini veya sevmediğini öğrenin.

Çocuğunuzu takdir etmeyi unutmayın

Çocuklar sevildikleri ve takdir edildikleri kadar mutlu olurlar. Evet her çocuk kendisinin sevildiğini ve beğenildiğini, takdir edildiğini, okul başarının kendisinin sevilmesi için geçerli ölçüt olmadığını, ailenin her zaman onun yanında olduğunu bilmeye ihtiyacı vardır. Bunu çocuğunuzdan esirgemeyin ve ona değerli olduğunu hissettirin.

Okul açılmadan siz eğitim öğretime başlayın

Eğer çocuklarınız için eğitim öğretim yılı biterken belirlediğiniz eksiklikleri henüz gideremediyseniz çocuklarınızı okulların açılmasından iki veya üç hafta önce okula ve eğitim öğretim sürecine hazırlamaya başlayın.

Değerli Veliler;

Unutmayın ki! Sağlıklı çocuk ancak ve ancak sağlıklı ve ilgili bir ailenin ürünüdür. Çocuklarınızla ilgilenin

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

MEB’den “Rehberlik Bölümüne” Yöneticilik Darbesi

Rehberlik alanına karşı MEB tarafından yanlışlara güç geçmiyor ki bir yenisi daha eklensin. Bu defada …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum