Anasayfa / Psikoloji / Stresli Bir Günün Ardından Rahatlamanın Yolları

Stresli Bir Günün Ardından Rahatlamanın Yolları

Yaşamınızın kaynağı bazen olumsuz yaşantılar olduğu gibi bazende bizim başa çıkma becerilerimizdeki eksikliklerdir. Stresli bir iş yaşamına ya da hayata sahipseniz ve bazen bu stresle nasıl başa çıkacağınızı bilemiyorsanız,bugün sizinle paylaşacağımız rahatlama tekniklerini kullanmanızı öneririz.

Günde 5 dakika bile olsa kendinizi rahatlatmanız size kendinizi tazelenmiş, çok daha enerjik ve mutlu hissettirecektir.

Birine sarılın

Bebeklere, çocuklara ya da sevdiğiniz birine sarılmak en tatlı rahatlama yöntemlerinden biridir. Araştırmalar, insanların birbirlerine sarılarak büyük oranda stresten kurtulabildiklerini kanıtlamıştır.

Derin nefes alın

Bu, belki de en eski rahatlama yöntemlerinden biridir ama gerçekten de işe yarar. Kendinizi çok sıkılmış ve stresli hissettiğinizde derin bir nefes alın ve 10’a kadar sayın.

Mum yakın

Aromaterapi özelliğine sahip bir mum seçin ve yakın. Odanıza yayılan koku sizi rahatlatacak ve sakinleştirecektir. Size tavsiyemiz rahatlatma özelliği olan lavanta, limon, portakal çiçeği, vanilya ya da nane kokulu mumlardan birini seçmenizdir.

Masaj yaptırın

Eğer 30 ila 60 dakika arasında boş bir zamanınız varsa gidin ve kendinize masaj yaptırın. Bazı yerler sadece ayak ya da baş ve boyun masajı da yapıyorlar. Eğer tüm vücut masajının keyfini daha uzun zamanınız olan bir güne saklamak istiyorsanız, bu seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Sıcak bir çay için

Bitkisel çaylar hem sağlıklıdırlar, hem de stresinizi azaltıcı özelliğe sahiptirler. Çayınızdan ekstra verimi almak istiyorsanız sıcakken içmeye dikkat edin.

Müzik dinleyin

Müziğin, duygularımızın üzerinde etkisi olduğu bir gerçek. Stresimizi alır, bizi cesaretlendirir, hevesimizi yükseltir, gülmemize ya da ağlamamıza neden olur, kısacası duygularımızı ayağa kaldırır. Bir daha kendinizi stresli hissettiğinizde en sevdiğiniz şarkıyı açın ve mümkünse bağıra bağıra söyleyin.

Sevgilinizi öpün

Birini öpmenin stresi atmanıza en çok yardımcı olan yöntem olduğunu biliyor muydunuz? Kendinizi kötü hissettiğinizde en iyisi gidin ve sevgilinizi her zamankinden daha uzun öpün!

Mola verin

Bir şey üzerinde çalışırken kendinizi ekstra stresli hissettiğinizde, kendinize zaman tanıyın. Bu mola sırasında dinlenin, bir şeyler yiyin, internette gezinin, kendinizi iyi hissetmenizi ne sağlıyorsa onu yapın ve işinizin başına geri dönün. Bunun size ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar da Stresle Mücadele Ediyor

Hepimiz stresten bir şekilde etkileniyor, hayatın koşuşturmasından yorulduğumuzu, dinlemeye ihtiyaç duyduğumuzu söyleyip duruyoruz ama yine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir