Anasayfa / Yaşam / Stres Erkekleri Şişman Kadınlara Yöneltiyor

Stres Erkekleri Şişman Kadınlara Yöneltiyor

Yapılan bir araştırmaya göre, stres erkekleri şişman kadınlara yöneltiyor. Gerekçe ise ilginç….

Stresin erkekler üzerindeki etkilerini araştıran İngiliz bilim insanları, çalışmanın sonuçlarını PLOS ONE adlı dergide yayınladı. Buna göre, stresli durumlardan sonra erkekler şişman kadınları daha çekici bulma eğilimi gösteriyor.

Londra Westminster Üniversitesi’nden Viren Swami ve ekibi, yaptıkları araştırma sonucu insanların da hayvanlar gibi stresli durumlarda daha fazla güvenlik ihtiyacı hissettiği tezini de doğrulamış oldu.

Evrimsel açıdan bakıldığında dolgun etli kadınlar zayıf kadınlara kıyasla yiyeceğe yeterli erişim, daha iyi bir sağlık ve daha düzenli bir adet döneminin sinyali olarak görülüyor.

Araştırma kapsamında Avrupa ülkelerinden 80 erkek deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. İlk grup yani deney grubu standart bir stres testine tabi tutularak, kendilerinden bir komite önünde konuşmaları ve hesap işlemleri yapmaları istendi. 20 dakika sonra ise kendilerine gösterilen on kadın vücudunun yer aldığı fotoğraflardan kendileri için ideal figürü seçmeleri talep edildi. Kontrol grubu ise herhangi bir stres durumuna tabi tutulmadan değerlendirmelerini yaptı.

Sonuç olarak stresli erkeklerin şişman kadınları kontrol grubuna kıyasla daha çekici buldukları tespit edildi. Tüm fotoğraflar arasından en şişman kadın en çekici olarak seçildi.


Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sevgililerin Kalbi Aynı Hızda Atıyor

ABDdeki California Üniversitesinden Psikolog Emilio Ferrer ve ekibinin,  romantik ilişkisi olan 32 çiftle yaptığı bir dizi araştırma, sevgililerin kalp  atış hızının ve soluk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir