Anasayfa / Aile / Stres Çocuk Sahibi Olmayı Engelleyebilir

Stres Çocuk Sahibi Olmayı Engelleyebilir

Çocuk sahibi olmaya karar vermek, bir anne ve baba adayı için hayatlarının belki de dönüm noktalarından birini oluşturur. Bu nedenle çıkılan yol, zaman zaman çok kolay virajlarla dolu olmayabilir.

Çocuk sahibi olabilmek ve hamile kalabilmek için birçok bileşenin aynı anda devreye girmesi gerekir.Bunların bazıları size bağlı olduğu gibi bazıları da yapısallık içerir. Bu nedenle geciken hamilelik nedeniyle stres altına girmek, işlerin olduğundan daha da zorlaşması ile sonuçlanabilir.

Hamile kalmak için yaşadığınız stres ile başa çıkabilmek için bu maddeler işinize yarayabilir:

Stres ile bebek sahibi olabilmek arasında doğrudan bir ilişki mevcuttur.

Eğer hamile kalmakta güçlük çekiyorsanız, çevrenizdeki insanlar şimdiden “Rahatlarsan olduğunu göreceksin” demeye başlamışlardır. Bu uygulamada zor gelse de içinde gerçekten doğruluk payı vardır.

Stres beynin hipotalamus adı verilen ve iştah ile duygularınızı düzenleyen bezlerini olumsuz etkileyebilir.

Bu durum, yumurtlama döneminde yumurtaların sağlıklı şekilde oluşmasını sağlayan hormonal yapı üzerinde dengesizlik yaratabilir.

Aşırı stres normal adet döneminizden daha erken ya da daha geç regl olmanızı beraberinde getirebilir.

Bazı durumlarda adet gerçekleşmeyebilir. Sadece adet sonrası 14. Gün ve çevresinde deneme gerçekleştiriyorsanız, belki de gebe kalma fırsatını diğer günleri heba ederek kaçırıyor olabilirsiniz.

Sürekli ve dönemsel stres arasındaki ayrımı yapabilmek de önemli bir noktadır.

Vücudunuz, normal günlük yaşam içindeki stresinizi tolere edebilecek ve bu stres adet dönemi üzerinde belirgin bir baskı yaratmayacaktır.

Ancak yaşanacak travmatik olaylardan kaynaklanan ani bir stres de (bir can kaybı, boşanma, bir kaza) adet döneminiz ve yumurtlama periyodunuz ile ilgili süreci belli ölçüde değiştirebilir.

Stresin tümü negatif bakıştan kaynaklanmayabilir. Yaşadığınız mutluluk ve heyecanlar da yumurta oluşumunuzda etki yaratabilir, adet döneminizi öne çekebilir ya da ileri itebilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çiftler Ne Zaman Bir Aile Danışmanına Gitmeli

Her aile bir sorun yaşama riskini bütünlüğü içinde hissebilmektedir. Hangi durumlarda aile danışmanlığına başvurulması gerektiğini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir