Anasayfa / Aile / Evlilik / Stratejik Aile Danışmanlığında Jay Haley’in Kuramsal Görüşleri

Stratejik Aile Danışmanlığında Jay Haley’in Kuramsal Görüşleri

Jay Haley’ stratejik aile danışmasında önemli liderlerden biridir.Jay Haley, stratejik aile danışmasında oldukça önemli bir rol oynamıştır.

Aile danışması alanında, Jay Haley çok farklı ve çekişmeli üye olarak anılır. Toplum içinde ve mesleki toplantılarda aile danışmasının çok güçlü bir savunucusu olmuştur. Aile danışmasında onun gelişimi de tektir. Bu alanda etkili olan üç kişiden çok şey öğrenmiştir. Bunlar: Milton Erikson, George Bateson ve Salvador Minuchin. Haley, iletişim kuramcılarmdandır. Haley, bütün ilişkilerin güç savaşı yoluyla karakterize olduğuna ve güç savaşının bireyler tarafından kontrol edilmediğini, ancak bunu kontrol etmenin ilişkiyi de belirlediğine inanır.

Haley’e göre, bir aileyi kişiler arası ilişkiler açısından yeterli bir şekilde betimleyebilmek için en azından üç ayrı düzeyde kavram ve terimlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar:

  • Bir tek kişinin davranış ve taktikleri,
  • İki kişi arasındaki etkileşim ve karşılıklı taktikleri,
  • İki veya daha fazla kişi arasında oluşan bir sistemin temel özelliklerini betimleyen uygun kavram ve terimlerdir (Haley, 1988).

Danışma Süreci ve Teknikler

Danışmanın amacı ailenin etkileşiminde gözle görünmeyen problemleri belirlemektir.Haley’e göre danışma sürecinin 5 evresi vardır:
1. Sosyal evre:
2. Problem evresi:
3. Etkileşim evresi:
4. Hedef oluşturma evresi
5. Görev oluşturma evresi:
6.Haley problemi çözmeye, semptomları yok etmeye odaklanır. Danışmada yönlendiricidir ve bir uzman gibidir.Müdahalelerin spontan olması şart değildir ama dikkatlice planlanmış olmalıdır. Haley şimdiki zamana odaklanır. Teşhise önem vermez aksine aile içinde sıcak ve güvenilir bir ilişkinin kurulmasına önem verir.

Güçlü ve Sınırlı Yanlar

Stratejik aile danışmasının önde gelen temsilcilerinden olan Haley’in görüşlerine, tıpkı stratejik aile danışmasına yapılan eleştiriler aynen tekrarlanabilir. Haley’in aile ile sıcak ilişki kurmaya çalışması,danışma sürecinin belirgin amacının olması görüşlerinin güçlü yönleri arasındadır.Bazı eleştirmenler Haley’i oldukça yönlendirici ve otoriter olarak görürler.Ancak Haley bu eleştirileri yapanların,yaklaşımı anlamadıkları için böyle düşündüklerini ve görüşlerinin aile problemlerini ustalıkla çözdüğünü iddia eder.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Ne Kadar Güvenli?

Bilişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler sanal ortamdaki güven sorununu da beraberinde getirdi. En basitinden Faceb**k gibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir