Anasayfa / Psikoloji / İş & Kariyer Psikolojisi / Staj Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

Staj Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

Staj yapmak hepimizin bir dönem mutlaka başından geçen bir durumdur. Peki önemli mi staj yapma?

Staj yapmanız için 3 sebep

1. İş hayatına atılmadan önce staj yapan kişilerin sayısı her geçen gün biraz daha arttığından, işverenler de potansiyel çalışanlarının öz geçmişlerinde staj yaptıkları yerleri görme konusunda daha istekli bir hale geldiler.

2. Yapılan stajlar genellikle daha sonra iş fırsatlarına dönüşür. Bu, staj yapmak ve yaparken de işinizi ciddiye almanız için oldukça iyi bir sebeptir. Ayrıca gelecekte işvereninizin kim olabileceğini öğrenmeniz için iyi bir ilk izlenim fırsatıdır.

3. Staj yapmak bir şirketin, bir endüstrinin ya da belli bir mesleğin iç yüzünün nasıl olduğunu görebilmeniz açısından oldukça yararlıdır. Düşündüğünüz kariyerin sizin için iyi olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Staj yapmamanız için 2 sebep

1. Staj yapmak size ya çok az para kazandıracak ya da maddi olarak hiçbir şey kazandırmayacaktır. Eğer mutlaka para kazanmanız gerekiyorsa, staj yapmak yerine, maaşlı bir işe girmeyi tercih edebilirsiniz.

2. Stajlar, zaman zaman vasıf gerektirmeyen bazı işleri yapmanız gerektiği anlamına gelebilir. Fotokopi çekmek, evrakları düzenlemek ve telefonlara bakmak gibi işlerin, kariyer gelişiminiz açısından çok yararlı olmayacağını düşünebilirsiniz.

Staj bulmak için ne yapmalısınız?

Üniversitenizin kariyer planlama merkezinden yardım alın

Hala üniversitede okuyorsanız, üniversitenizin kariyer merkezinden staj bulmak için bilgi ve destek alabilirsiniz.

İnternetten staj araştırması yapın

Eğer hala öğrenci değilseniz ya da okulunuzun kariyer merkezinin sağladığı imkanları yeterli bulmadıysanız, kendi kendinize staj arayabilirsiniz. İnternet üzerinden yaparak, stajyerlik ilanı veren birçok işletmeye ulaşabilirsiniz.

Staj ortamını değerlendirmek

Staj tanımını okuyun

Birçok staj iş hayatına yeni atılan çömez profesyoneller yetiştirme amacında olsa da, bazı stajlar yalnızca işverene ucuz (ya da bedava) işgücü sağlama eğiliminde olabilir. Yapacağınız stajdan almak istediğiniz şeyleri elde edebileceğinizden emin olun.

Şirket hakkında araştırma yapın

Staj ortamı hakkında elinizden geldiğince çok şey öğrenmeye çalışın. Yapacağınız araştırma, çalışma ortamınızın iyi bir yer olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olacak ve görüşmeye gittiğinizde daha çok bilgi sahibi olmanızı sağlayarak, daha verimli bir mülakat yapmanıza katkıda bulunacaktır.

Eski stajyerlerle konuşun

Sizden önce o şirkette staj yapmış kimselerden bilgi alabilirsiniz. İlgilendiğiniz işyeri ya da pozisyonda staj yapmış kişilerle konuşun. Üniversitenizin staj koordinatörüyle görüşün. Belki staj yapan öğrencilerden gelen bilgiler kayıt altına almış olabilir ya da staj yapan kişilerin iletişim bilgilerini sizinle paylaşabilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir