Anasayfa » Genel » Sosyal Medya Stresinizi Arttırıyor?

Sosyal Medya Stresinizi Arttırıyor?

Sosyal medya hayatımızın her yerinde olmaya günden güne daha çok yaklaşıyor. Ancak sosyal medya bizi strese sokmaya başlayalıda çok olmadı. Evet sosyal medya artık bir stres kaynağı, Peki neden?

Trendlere Ayak Uydurmak

Sosyal medya, kişilerin yeni müzikler, moda ya da diğer ürünler hakkında bilgi edindikleri bir ortam.Arkadaşlarınızın ya da tanıdıklarınızın yaptıkları aktiviteler ya da satın aldıkları ürünlerden etkileniyorsunuz. Yeni trendlere ayak uydurma kaygısı stres seviyenizi yükseltiyor.

Kişisel Baskı

Bilinçli ya da bilinçsiz olarak sosyal medyada kendimizi “ideal” olarak sergilemek kaygısı duyuyoruz. İmajımızı yükseltecek resimler ya da yazılar yayınlama kaygısıyla, kendimize baskı yapmaya başlıyoruz ve bu da strese yol açıyor.

Teknolojiye Ayak Uydurmak

Sadece sürekli olarak online olmak bile başlı başına bir stres kaynağı. Çoğu kişi akıllı telefon, tablet ve laptop gibi elektronik aletlere bağımlı durumda. Bu aletlerin yeni versiyonları çıktığında, upgrade etme arzusu stres seviyesinin yükselmesine neden oluyor.

Farkındalık

Facebook ya da twitter gibi servisler sayesinde, arkadaşlarımızla iletişim halinde olmak ve değişik bilgiler edinmek harika ama onların nasıl mükemmel bir yaşam sürdüklerini görmek sizi kendi hayatınızı sorgulamaya itip, stresinizin artmasına neden olabilir. Unutmayın, çoğu kişi bu servisleri kullanırken kendi imajlarını yükseltme kaygısı yaşıyor. Bu nedenle gördükleriniz aslında onların bütün yaşamları değil, sadece mükemmele yakın yaşam kesitleri.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Gerçek Kişiliğinizi Gösteriyor

Bilinçsiz kullanılan sosyal medyanın kişilik gelişimini tamamlayamamış gençlerde ya da ruhsal sorun yaşayanlarda farklı etkiler …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum