Anasayfa » Bağımlılık » Teknoloji Bağımlılığı » Sosyal Medya Ne Kadar Güvenli?

Sosyal Medya Ne Kadar Güvenli?

Bilişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler sanal ortamdaki güven sorununu da beraberinde getirdi. En basitinden Faceb**k gibi herkesçe bilinen sosyal medya ağının tam 750 milyon kullanıcısı var. Bu demek oluyor ki bu kadar yoğun sayının içinde güvenilmeyen insan sayısının da çok olması demek.

Güvenilmeyen insanlardan kastım Bilişim Korsanları.Bizim keyif alarak paylaştığımız yazıları,resimleri,videoları kötü amaçlı kullanan kişiler. Peki bunlar bize nasıl zarar veriyor?

En basitinden herhangi bir sosyal medya ağınızı düşünün. Bunlardan mutlaka birinde adınız,soyadınız,ve cep telefonunuzu verdiğinizi varsayalım. Peki annenizin kızlık soyadı? Tabi ki vermediğinizi düşünüyorsunuz. Fakat bunu dayınızın,ananenizin,dedenizin fotoğraflarını paylaşıp etiketlediyseniz vermişsiniz demektir.Ve bunu bilişim korsanları banka hesap bilgilerinize ulaşırken çok rahat kullanabilirler artık. Yani sosyal medya profillerimizin kimlere açık olduğunu tekrar gözden geçirmemiz bizim yararımıza olacaktır.

Sitelere verdiğimiz kişisel bilgilerimiz yüzünden banka hesaplarımız boşaltılabiliyor, bilgisayar sistemlerimize virüs bulaştırılabiliyor ve artık popüler olan “caps”ler sayesinde toplum nezdinde insanlar küçük düşürülebiyorlar.

kiVe aslında en yaygın olan soruna değinelim şimdide. Sanal ortamın Sanal Kimlikli insanları. Günlük hayatında sessiz, toplum tarafından dışlanmış olan bireyler sanal ortamda adeta bir aslana dönüşüyorlar.Sohbet odalarında, tartışma sitelerinde düşüncelerini açık yüreklilikle savunup sanal ortamın beğenisini topluyorlar.Artık başlarda meşhur olan sanal flörtlerede kimsenin güveni kalmadı artık 🙂

Ve şunu da unutmayın. Hiçbir sosyal medya hesabımız silinmez. Donduruyorlar ve ileride açma ihtimalimize karşı bilgilerimizi saklıyorlar. Yani aslında demem o ki İnternet  bizi ilk önce özgürlüğe uçurdu, sonra bağımlılığa,topluca!

Hakkında Hümeyra ZEYTUN

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunu Kedi sever :) Okur Yazar :) "Dünyayı pembe gören de belki kara gören kadar yanılmıştır, ama ondan daha mutlu yaşar ;)"

İlginizi Çekebilir

Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz ?

Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz diye sorsam belki bir çok kişi bu soruya doğru cevap veremeyecektir. Özgüven, …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: