Anasayfa » Bağımlılık » Teknoloji Bağımlılığı » Sosyal Medya Narsizme Neden Oluyor ?

Sosyal Medya Narsizme Neden Oluyor ?

Güngeçmiyor ki sosyal medyanın insan psikolojisi üzerindeki etkileri ile yeni bir bilgi öğrenmiyoruz. Uzun zamandır hayatımıza giren sosyal medyanın olumsuz etkilerine bir yenisi daha eklendi “Narsizim” 

Brunel Üniversitesi 550 Facebook kullanıcısını kapsayan bir araştırma yapmış. Araştırmada bu kişilere kişilik testi yapılmış ve test sonuçları yaptıkları paylaşımlarla ilişkilendirilmiş. Sonuç olarak yukarıda bahsettiğimiz türde sürekli kazanımları ve başarılarıyla ilgili paylaşım yapan kişilerin narsist olma ihtimali yüksek çıkmış.

Küçük bir parantez: Narsizm, Yunan mitolojik kahramanı Narcissus’tan geliyor. Efsaneye göre Narcissus bir gölde kendi yansımasını görüp hayranlıkla seyrederken sonunda boğuluyor. Türkçe’deki narsizim, İngilizce’deki narcissism’den alıntı.

Narsist Kişilerin Özellikleri

Başkalarının sürekli ilgisine ve beğenisine ihtiyaç duyma

Bencillik, kendisiyle ilgili olmayan hiçbir şeyle ilgilenmeme

Eleştiri (olumsuz yorumlar) karşısında hızla sinirlenme

Kendisini herkes ve her şeyden önemli görme

Bu paylaşımlar daha çok beğeni ve yorum alıyor

Araştırmaya geri dönersek, araştırmacılardan birisinin şu yorumu dikkat çekici: Narsistlerin Facebook’ta “böbürlenmeleri” işe yarıyor, bu paylaşımları daha çok beğeni ve yorum alıyor. Ancak Facebook arkadaşlarının nezaketen bu şekilde davranıp aslında içten içe bu tür benmerkezci hareketlerden nefret etmeleri olası.

Aslında sosyal medya az veya çok hepimizi narsist yapmadı mı? Paylaşımlara baktığımızda herkes harika hayatlar yaşıyormuş gibi yapmıyor mu? Dürüst olun…

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir