Anasayfa / Psikoloji / Nöropsikoloji / Sosyal Medya Beynin İşleyişini Değiştiriyor

Sosyal Medya Beynin İşleyişini Değiştiriyor

İngiltere’nin en önemeli nörologlarından Susan Greenfield internet kullanımının beyin üzerindeki etkileri üzerine çok ilginç açıklamalarda bulundu. İnternetin, sosyal ağların ve bilgisayar oyunlarının en az küresel ısınma kadar ciddiye alınması gereken tehlikeler barındırdığına dikkat çekti.

Bilişim teknolojilerinin ilerlemesinin pek çok yararı olduğunu söyleyen Greenfield, önemli olanın bu faydaları elde ederken ödemek zorunda kaldığımız bedel olduğunun altını çizdi.Greenfield, Facebook benzeri sosyal paylaşım sitelerinde takıntı derecesinde fazla vakit geçirmenin beynimizin çalışma şeklinde değişikliklere yol açabileceğine dikkat çekti. En önemli etki ise giderek duyarsızlaşmamız ve tepkisizleşmemiz.

Greenfield’ın iddiasına göre bilgisayar oyunlarında oyuncuya her zaman yeniden başlama şansı verilmesi, hatalarımızdan ders çıkarma yetimizi olumsuz etkiliyor ve bu yüzden bilgisayar oyunlarına fazla vakit ayıranlar obezite gibi kötü ve çok yemek yeme ile ilgili sorunlarla karşı karşıya kalıyor.

Susan Greenfield, geldiğimiz noktada özellikle Facebook, Twitter gibi sitelerde çok vakit geçirenlerin ve bilgisayar oyunlarının başından kalkamayanların durumunun incelenmesi gerektiğini ve bu konunun gelecek nesiller için son derece önemi olduğunu vurguladı.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Kız Çocukları Pedofiller (Sübyancılar) Tarafından Nasıl İnternetten Tuzağa Düşürülür

Kız Çocukları Pedofiller (Sübyancılar) Tarafından internet üzerinden nasıl tuzağa düşürüldükleri ile ilgili yapılan bir sosyal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir