Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Sosyal Kaygı Öğrencileri Başarısızlığa İtiyor

Sosyal Kaygı Öğrencileri Başarısızlığa İtiyor

Zirve Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hidayet Tok, ?sosyal kaygı?nın öğrencilerin ders başarısını olumsuz etkilediğini bildirdi.

Tok, yaptığı yazılı açıklamada, sosyal kaygıda kişinin sosyal durumlara karşı aşırı ve akıl almaz derecede korku duyduğunu belirtti. Kaygının diğerleri tarafından eleştirilme, seyredilme ve yargılanma korkusundan kaynaklandığına dikkati çeken Tok, sosyal kaygısı olan kişinin hata yaparak başkalarının önünde rezil olacağından veya utanç duyacağından korktuğunu ifade etti.

Kişinin yeni insanlarla tanıştığında, iş arkadaşları ya da başka arkadaşlarla konuştuğunda, sosyal ortamlara girdiğinde, ilk defa biriyle buluştuğunda, telefonda konuştuğunda, restoranda yemek siparişi verdiğinde, alınan şeyi iade etmek istediğinde, sınıf önünde veya bir grup önünde konuşmak istediğinde, soru sorduğunda sosyal kaygının ortaya çıktığını belirten Tok, sosyal kaygısı olan kişilerde kafa karışıklığı, kalp çarpıntısı, terleme, titreme, yüz kızarması, kas gerilmesi, mide ekşimesi ve ishal gibi belirtiler ortaya çıktığını kaydetti.

Özellikle sosyal kaygı yaşayan öğrencilerin sınıf içi etkinliklere ve derse katılımlarının düşük olduğunun altını çizen Tok,?Bu durum öğrencilerin ders başarısını olumsuz etkiliyor. Öğrencilerin sosyal kaygılarını ortadan kaldırmak için öğretmen işbirliğine dayalı  grup çalışmaları yapılabilir? ifadelerini kullandı. Pekiştireçler kullanılarak kayıgnın minimize edilebileceğini aktardı. Tok şunları ifade etti:

?Sosyal kaygı öğrencilerin ders başarısını olumsuz etkiliyor. Öğretmenler kaygı düzeyleri yüksek öğrencilere daha fazla konuşma hakkı vererek derse katılımlarını sağlayabilir.  Sosyal kaygının tek bir sebebi yok. Araştırmacılar biyolojik, psikolojik ve çevresel faktörlerin bu fobinin gelişiminde rol oynadığını ileri sürmektedir.  Psikolojik olarak incelendiğinde, sosyal  kaygının gelişimi geçmişte gerçekleşmiş utanç verici veya küçük düşürücü bir olay sonucu gerçekleşmiş olabilir. Çevresel  etkilere bakıldığında sosyal kaygısı yüksek olanlar  başkalarının davranışlarının sonucunda başlarına geleni gözlemleyerek bu fobiyi geliştirmiş olabilirler. Ayrıca ebeveynleri tarafından aşırı korunmuş çocuklar normal gelişim sürecinde öğrenilen bazı sosyal becerileri yeterince geliştiremeyebilirler.?

Tok, sosyal kaygıya sahip  bireylerin farklı sosyal ortamlara girerek ve sorumluluk alarak kaygı düzeylerini yok edebileceğini ifade ederek, özsaygının ve sosyal becerilerin geliştirilmesi için danışmanlık ve nefes egzersizi gibi rahatlama tekniklerinin de sosyal kaygıyla başa çıkmada kişiye yardımcı olabileceğini sözlerine ekledi.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Yazarak Özgüven Problemini Çöz

Öz güven probleminin altında yatan sebepler çeşitlilik gösterir. Başarısızlık korkusu, aileden çok yakın birini kaybetmek, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir