Anasayfa » Klinik Psikoloji » Sosyal Kaygı Bozukluğu Nedir, Neden Olur?
sosyal-kaygı-bozuklugu

Sosyal Kaygı Bozukluğu Nedir, Neden Olur?

Sosyal kaygı bozukluğu (SKB), kişinin kendisini sakar, aptal veya utanç verici bir durumda görmeden korkması durumudur. SKB’si olan hastalar genellikle yemek yerken tıkanma, yazı yazarken ellerin titremesi, okurken sesin titremesi, konuşurken sesin kısılması gibi durumlar yaşarlar. Ayrıca enstrüman çalarken doğru çalamama, bir grup için de konuşamama, şiir okuyamam, kendini ifade edememe gibi sosyal olarak gaf yaratacak durumlardan korkarlar. Bu korktukları durumlardan da aynı zaman da ciddi şekilde  endişelenirler. Yine yüzün kızarması, yüz kızarıklığının nasıl bir olumsuzluk yarattığını kişi bilmese dahi en çok kadınları etkileyen önemli bir sosyal kaygı nedeni ve belirtisidir.sosyal-kaygı-bozuklugu

Sosyal Kaygı Bozukluğu Nedir, Kimlerde Görülür?

SKB gerek erkek gerekse kadınlar olmak üzere tüm yaşlarda görülebilen bir kaygı bozukluğudur. Etkileri ile kişileri olumsuz bir yaşam deneyimine götüren ve tedavi edilmesi gereken en temel bozukluklardan biridir. Bu kaygı bozukluğunda temel endişe gerekli veya normal beceriyi yeterince iyi gösterememektir. Veya bu beceriyi veya davranışı yaparken olumsuz bir hata yapma ile ilgilidir. Örneğin kişi yolda yürürken bir yere takılıp düşmekten korkar ve bu durum endişeye neden olur. (Rezil olmaktan korkar ve korkusunun altında utanç duygusunu yaşamak istememesi yatmaktadır. SKB zaman zaman çekingen kişilik bozukluğu ile karıştırılsa da arasındaki temel fark SKB’li kişilerin tepkilerinin daha fazla olması ile ilgilidir.

Sosyal Kaygı Bozukluğu Neden Olur?

Sosyal kaygı bozukluğu çoğunlukla yaşanmış bir olumsuz deneyim ve yanlış öğrenmeler sonucunda ortaya çıkar. Kalıtsal olarak kişilik yapısının uygunluğu da SKB’nin ortaya çıkışında her ne kadar etkili olsa da en temel neden olumsuz yaşam deneyimleridir. Ancak özgül fobi bozukluğundan farklı olarak kişi genellikle hiç bir şey yokken bile sosyal kaygısının yarattığı olumsuz düşünceler sebebiyle kendini çokça kötü ve beceriksiz hissedebilmektedir.

Sosyal Kaygı Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

SKB’nin tedavisi temel olarak psikoterapi yapılır. Psikoterapi süreci içinde kişilerin sosyal kaygı dinamikleri belirlenir, bu durumlara ilişkin uygun yeniden çerçevelemeler yapılır ve kişilerin bu kaygı yaratan durumun etkilerini en az şekilde yaşayabilmesi için hangi önleyici çalışmaları yapmalı, performans gösterdikleri sırada nelere dikkat etmeleri gerektiği v dış dünyayı algıladıkları yanlış inanışları değerlendirilerek uygun bir şekilde yeniden düzenlenir.

Eğer sizde herhangi bir konuda sosyal bir kaygı yaşıyorsanız, kendinizi bir topluluk içinde veya veya grupta rahatça ifade edemiyorsanız, sınıfta bir şey okumanız gerektiğinde sesiniz kısılıyor ve utanç duyuyorsanız, biriyle konuşunca hemen yüzünüz kızarıyorsa vb gibi durumlarla sıkça karşılaşıyorsanız o zaman sizde “Sosyal Kaygı Bozukluğu” olabilir. Bu nedenle zaman kaybetmeden bizimle iletişime geçebilir ve profesyonel bir destek alarak bu durumdan yakın zaman da kurtulabilirsiniz.

Wattsap randevu hattımız 0506 430 2460. Hoşçakalın…

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Verimli Ders Çalışma İle İlgili Dokümanlar

Verimli Ders Çalışma Nedir Nasıl Ders Çalışmalıyım  Nasıl Ders Çalışılmaz  Öğrenmek İçin Bunlara Dikkat  Verimli …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum