Anasayfa / Yaşam / Sosyal İlişkilerinizi Geliştirmen Yolları

Sosyal İlişkilerinizi Geliştirmen Yolları

Öğle yemeği molasını umumi tuvalette harcamanız kadar sosyalliği artıran bir durum yoktur! Şaka bir yana aşağıdaki ipuçları size daha sosyal olmanızın yollarını gösterebilir.

Kendinize iyi bakın: Sosyalleşmenin yollarından biri kendinize iyi bakarak kendinizi iyi ve güzel hissetmektir. Eğer kendinize gereken özeni göstermezseniz sosyalleşme becerileriniz azalır. Şöyle bir örnek verelim; biriyle sohbet etmeye başladınız diyelim, saçlarınız yağlı ya da genel olarak bakımsızsa, üzerinizde ter lekeleri olan bir t-shirt varsa ne olur bir düşünün. 

Gülümseyin: Gözlerinizi ışıl ışıl yapan bir gülümseme ile dolaşmayı unutmayın. Beyaz dişleriniz sizi daha yaklaşılabilir yapacaktır; özellikle okulda yeni gelmiş bir kızsanız. Daha az kaş çatarsanız daha mutlu görünürsünüz. 

Baştan savmayın: Daha sosyal olmak için tanıdıklarınızla akrabalarınızla daha yakın ilişkiler içinde olun. Yemekler tertip edin, telefon edin, sosyal medyada sohbetler edin, ya da mektup yazın.  

Pozitif olun: Her ne olursa olsun canayakın arkadaş canlısı olun. Moralinizin hemen bozulmasına müsaade etmeyin. Soğuk bir kişi olursanız insanlar size çekinerek yaklaşır ve genelde yaklaşmazlar yalnız kalırsınız.

Güvenilmez olmayın: Daha sosyal olmanızın en sağlam yolu planlarınıza sadık kalmanızdır. Çoğu zaman uzun bir günün ardından odanızda sakince uzanmak isteyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla yaptığınız planları sürekli ertelerseniz güvenilmez olursunuz.  

Birlikte hareket etmek: Okula yeni girdiğinizde büyük bir şehirde kaybolmuşsunuz hissine kapılabilirsiniz. Ama bir grubunuz olursa sosyal becerilerinizi daha iyi geliştirirsiniz. Kendi becerilerinizi görüp sizinle aynı şeylere ilgi duyan farklı insanlarla tanışırsınız.  

Rahatlatıcı olun: Her yaptığınız hatada sürekli kendi kendinizi hırplamaktan vazgeçmek de sosyalleşmenin bir yoludur. Kendimizi eleştirmeye eğilimliyizdir ama saplantılı bir şekilde sürekli neyi doğru neyi yanlış yaptığımızı düşünmek sosyalleşmenize engel olacaktır.//hthayat

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir