Anasayfa » Psikoloji » Sosyal Biri misiniz Yoksa Asosyal mi?

Sosyal Biri misiniz Yoksa Asosyal mi?

Kişiliğinizi belirgin şekilde gösteren en önemli özelliklerden biride sosyal ilişkilerinizdeki yapınızdır. Peki nasıl bir kişilik yapınız var? Sosyal mi yoksa içe dönük mü bir yapıdasınız.İşte detayla…

İçedönük

 İnsanlar, içe kapanık olduklarını kabul etmekte zorlanabilirler ve insanları sevmediklerini iddia etmeyi tercih ederler. Fakat bu doğru değil! İçe dönük insanlar da sıcakkanlı, başkalarıyla ilgili ve kararlı olabilirler. İşte içe dönük olduğunuzu gösteren işaretler;

Dışarıda kulaklıktan müzik dinlemeyi tercih etmek

İçine kapanık insanlar başkalarıyla iletişim kurmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle kimi zaman, müzik dinlemeseler bile, kulaklıklarını çıkartmazlar.

Yüz yüze gelmekten hoşlanmazlar

Üzgün birini gördüklerinde derdini sormaktansa oradan uzaklaşmayı tercih ederler. Negatif etkilere karşı, diğer insanlara göre daha hassastırlar bu nedenle böyle durumlardan kaçmayı tercih ederler.

Yalnız vakit geçirmekten hoşlanırlar

Boş vakitleri olduğunda kendi başlarına geçirmeyi tercih ederler. Kitap okumak, müzik dinlemek hoşlarına gider. Bu yalnız zamanlar kendileri için önemlidir ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Yine de arada bir sosyalleşmeye de ihtiyaç duyarlar.

Fikirlerini kendilerine saklarlar

Her düşündüklerini başkalarıyla paylaşmayı tercih etmezler.

Dışadönük

Yukarıdaki özellikler sizi tanımlamıyorsa, dışadönük birisiniz demektir. İşte sizi anlatan şeyler;

Konuşmaya bayılırlar

Arkadaşlarınızla, ailenizle sohbet etmeye bayılırsınız ve onlar da sizle sohbet etmekten keyif alırlar. Hiç tanımadığınız insanlarla bile sohbet edebilirsiniz. Yeni insanlarla sık sık tanışır ve arkadaş edinirsiniz.

Sosyalleşmek onlara enerji verir

Sosyalleşmek onları enerjikleştirir ve yalnız kaldıklarında mutsuz olurlar.

Açıktırlar

Dışa dönük insanlar his ve düşüncelerini paylaşmaktan hoşlanırlar ve insanlar onlarla arkadaşlık kurmayı son derece kolay bulurlar.

Problem çözücüdürler

Ortada bir problem varsa bunu konuşarak çözmek isterler. Bu konuyu konuşmak onlara hangi opsiyonun sorunu çözeceğini gösterir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Gençler Sosyalleşmek İçin “Anı Hırsızlığı” Yapıyor

ABD’nin Southern Methodist Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma gençlerin çoğunun sosyal bağ kurmak adına ‘anı hırsızlığı’ …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum