Anasayfa / Kişisel Gelişim / Sorunlarınıza Olumlu Açıdan Bakabilirsiniz

Sorunlarınıza Olumlu Açıdan Bakabilirsiniz

Her gün kim bilir başınıza neler geliyor bilinmez ama bu kadar kötü şey içinde hala kendinizi koruyabilirsiniz. Sizde olumsuz yaşantılara karşı ayakta durabilir daha olumlu bir yaşantıya sahip olabilirsiniz.

Hayata daha optimistik bakabilmenin yollarından biri başarılarınızı tasdik etmekten geçer. Her gün kendinize ne başardığınızı ve neleri güzel yaptığınızı düşünmek için zaman ayırın. Pozitif şeylere odaklandığınız zaman negatif olmanız zorlaşacaktır. Pozitif olan şeyler zamanla çoğalacaklar ve kendinize güveninizi ve başarı hissinizi arttıracaklardır.

Her zaman bir şeylere iyi açıdan bakmak demek, sizin bu amacınızdan sapmanıza neden olan düşünce ve davranışlara yönlendiren kişilerden de uzak durmak anlamına gelmektedir. Bu kişiler ailenizden, yakın arkadaşlarınızdan, iş yerinizden ya da herhangi bir yerden olabilirler. Hatta sebep, sizin kendi davranışlarınız, kötü alışkanlıklarınız ya da kötü yönlerinizi fark etmemeniz de olabilir. Disiplin ve pozitiflikle bu enerji harcayan kişi ve huylardan kurtulabilir ve gerçek bir optimist olabilirsiniz.

Mutlu ve başarılı kişiler problemleri görmezler. Zorlukları ve çözümleri görürler. Problemleri takıntı haline getirip, kendilerini panik haline sokmak yerine onlara iyi yanından bakarlar ve kötü yönleri görmezden gelirler. Problemi inceleyin, sorundan uzaklaşın ve çözün. Çözüm odaklı düşünce pozitif bir tepkidir ve problemlerinizle uğraşırken motivasyonunuzu yüksek tutar. Bir şey haklında şikayet etmek yerine, çözüme ulaşınca kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi hatırlayın.

Hedeflerinize bir kerede ulaşmak yerine küçük adımlarla ilerlemenin daha kolay ve daha olası olduğunu unutmayın. Bir oturuşta 1 koca fırını yemektense, fırındaki ekmekleri tek tek tüketmek daha doğru ve daha kolay değil midir? Mesela, 10 kilo vermek istiyorsanız her ay 2 kg. vererek 10 kilo vermeye ulaşmayı hedeflemek daha mantıklı ve daha kolay değil midir?

Bu, kendinizi herkesten üstün görmeniz anlamına gelmesin. Kendinizi destekleyen kişi olmanız pozitif düşüncenizi destekleyecektir. Kendinizin hayranı ve aynı zamanda koçu olmalısınız. Bu, kendinizin farkında olmanızı ve kendinize güvenmenizi sağlayacaktır. Koçunuz olarak, yaptıklarınızı inceleyebilir ve nasıl yaptığınızı gözlemleyebilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi bir insan olmak için teşvik edebilirsiniz.

Olaylara iyi açıdan bakmanız için ihtiyacınız olan en önemli şey sağlıklı olmaktır. Mental ve fiziksel olarak sağlıklı ve mutlu olmak olayları iyi açıdan görmenizi kolaylaştırır. Hasta ve güçsüzseniz bunu yapmanız çok zordur. Pozitif enerji ve düşüncenin en önemli kaynağı sağlıklı olmaktır. Optimistik bir insan olabilmek için sağlıklı beslenmeli, spor yapmalı ve düzgün uyku uyumalısınız.

Pozitif mental bir durumdaysanız olaylara iyi yönünden bakmanız daha kolaydır ama bu optimist yanınızı ortaya çıkartmazsanız kolayca mutsuz ve sinirli bir insan olursunuz. Kendinize hedefler koyunve bu hedeflere ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini bilin.Hayatı bir kere yaşıyoruz ve bu değerli zamanı mutsuz ve sinirli bir şekilde geçirmek yerine mutlu ve pozitif bir tavırla geçirmek önemli.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Ne Kadar Güvenli?

Bilişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler sanal ortamdaki güven sorununu da beraberinde getirdi. En basitinden Faceb**k gibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir