Anasayfa » Psikoloji » Psiko-Rehber » Sizin Kişiliğinizin Rengi Hangisi ?

Sizin Kişiliğinizin Rengi Hangisi ?

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri tartışılmaz bir gerçek olmakla beraber hangi rengin ne anlama geldiğini merak ediyor musunuz? 

Renkler ve temsil ettiği kişilik özellikleri…

Mor

Mor, alaycı, esprili ve özel kişileri temsil eder. Ağırbaşlılığınızla gurur duyarsınız ve otoriteden keyif alırsınız. Farklı olmaktan korkmaz ve farklı kişiliğinizi sergilemekten gurur duyarsınız. İnsanları etkilersiniz ve sanata karşı da derin bir sevginiz vardır. Gizleseniz bile hassas ve kırılgan birisinizdir.

Sarı

Mutluluk ve özgürlüğün rengi olan sarıyı seven kişiler, normalde sorumluluktan kaçarlar ama entellektüel ve mantıklıdırlar. Plan yapsalar da her zaman bunu uygulamazlar. Büyük beklentileri vardır ve kendilerini bulmaya odaklanmayı ve kendi ihtiyaçlarını gidermeyi severler. Başkalarına ilham vermekten hoşlanırlar ve yaratıcı, yenilikçi fikirleri vardır.

Yeşil

Bu rengi sevenler değişimden korkarlar. En sevdiği renk yeşil olan biri ilgi ve güven arar. Sabırlı fakat açık sözlüdürler. Başkalarının onları kullanmalarına ya da üzmelerine izin vermezler. Huzur ve dengeden hoşlanırlar.

Kahverengi

Bir konu hakkında uzun süre düşünmekten hoşlanırlar. Değişime adapte olmaktan hoşlanmazlar. İçgüdüleriyle hareket etmezler ve sorumluluktan büyük keyif alırlar. İnsanlar, kahverengini seven kişileri güvenilir bulurlar ama onlarla çalışmanın zor olduğunu söylerler. Çünkü bu renkten hoşlanan kişiler esnek değildirler. Bir şey söyledilerse onu mutlaka yaparlar ve genellikle tutucudurlar.

Pembe

Pembe, kırılganlığın rengidir. Pembe rengini seven bir kadın aşk ve güven arar. Son derece feminen bir renk olan pembeyi seven kişiler korunmak ve prensesler gibi davranılmak isterler. Pembe rengini seven kadınların anaç olduklarına inanılır.

Gri

Gri seven insanlar işkoliktirler ve yaptıklarının karşılığında bir şey almayı beklemezler. Tartışmaktan hoşlanmadıkları için uzlaşmayı iyi bilirler ve huzurlu atmosfere sahip olmak isterler. Gerçek hislerini en yakınlarından bile saklamayı tercih ederler.

Siyah

Gizemli ve düşüncelerini kendine saklayan kişilerdir ve gizlilikten keyif alırlar. Başkalarından ilgi istemezler, gücün ve kontrolün onlarda olmasını severler. İtiraf etmekten korksalar da zaman zaman duygusal açıdan güvensiz olabilirler.

Kırmızı

Hayatı dolu dolu yaşamayı severler ve akıllarına koydukları her şeyi yaparlar. İçgüdüleriyle hareket ederler ve açık fikirlidirler. Eğer kırmızı rengini seviyorsanız ve sessiz bir kişiliğiniz varsa başkalarının sizi rahat ettirmesinden hoşlanıyor ve duygularınızı gizliyorsunuz demektir.

Mavi

Mavi rengini seven insanlar nazik, ilgili ve kontrollü olurlar. Önemsedikleri şeyler hakkında fazla endişe duyarlar ve fazla dikkatlidirler. Sadık, düşünceli ve merhametlidirler. Çalışkandırlar ve başarılı olmak isterler.

Turuncu

Arkadaş canlısı ve sosyal olurlar. Ayrıca maceracı ve meraklıdırlar. Çok az şeyi ciddiye alırlar ve eğlenmeye önem verirler. Zorlanmaktan hoşlanırlar.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Renklerin Psikolojimiz Üzerindeki Etkileri

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri birçok araştırma ile kanıtlanmıştır.Peki renkler neden bu kadar etkili insan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir