Anasayfa » Egitim » Sınıfta Zor Kişilikli Öğrencilerle Başetme Yöntemleri

Sınıfta Zor Kişilikli Öğrencilerle Başetme Yöntemleri

Bu yıl “zor” öğrencilerin bile derslere odaklanmasını sağlayabilmek için olumlu davranış yönetimini kullanın.Her öğretmen gibi ben de bir sınıfı idare etmenin ne kadar önemli bir iş olduğunu biliyorum.

Kendi çalışma yerim olan Avustralya’da ve dünyanın görev yaptığım çeşitli yerlerinde farklı yeteneğe,geçmişe ve mizaca sahip 25 ya da daha fazla öğrenciyi alıp birlikte çalışan, haklara saygı duyan bir grup oluşturmanın ne kadar zahmetli bir iş olduğunu tekrar tekrar gördüm.

Belirli türlerdeki öğrenci davranışları (her sınıfta görülmesine karşın yine de can sıkıcı olan) bu işi başarılması daha zor hale getirir. Buna rağmen sınıftaki en zor kişiliklerin bile hakları ve sorumlulukları dengeleyen olumlu disiplin yöntemlerine olumlu karşılık verdiğini keşfettim.

Bu yazıda aşağıdaki kişilik türleri için işe yarayan stratejileri bulacaksınız:

  1. Sınıfta “Geveze Tipi” Öğrencilerle Başetme Yöntemleri
  2. Sınıfta “Yapışkan Tipi” Öğrencilerle Başetme Yöntemleri
  3. Sınıfta “Boykotçu Tipi” Öğrencilerle Başetme Yöntemleri
  4. Sınıfta “Tartışmacı Tipi” Öğrencilerle Başetme Yöntemleri
  5. Sınıfta “Somurtkan Tipi” Öğrencilerle Başetme Yöntemleri

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Öğrencilerin İstenmeyen Davranışlarıyla Nasıl Başedilir

İstenmeyen  öğrenci  davranışları  karşısında  en  önce  istenmeyen  durumu anlamak,  nedenlerini  araştırmak  sonra  da  hangi  eylemin  seçileceği  …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum