Anasayfa » Egitim » Sınıfta Karşılaşılan Disiplin Problemlerinin Nedenleri

Sınıfta Karşılaşılan Disiplin Problemlerinin Nedenleri

Disiplin sorunlarını çözmenin yolu önce disiplin sorunlarını tanımaktan geçer.Sorunların  çözümü  de  belirli  nedenlerin  ele  alınmasında  saklıdır.  Disiplin sorunlarının kaynakları bir çok nedene bağlı olabilir.Bir  davranışın  ortaya  çıkmasında  genellikle  üç  temel  bileşenin  varlığından söz  edilmektedir:

  • Davranışı  yapan  kişi,
  • Davranışın  yöneldiği  kişi  ve
  • Davranışın yapıldığı  ortam.

Sınıf  ortamında  öğretmenin  kişiliği  ve  tutumu,  sınıf  havasını belirleyen  başlıca  etken  olsa da  öğrencilerin  aileden  getirdikleri  kişilik  yapılarını yansıtan  karşılıklı  iletişimleri  ve öğretmenlerine  karşı  tutumları  da  çok  önemlidir (Külahoğlu, 2000:7).Sınıf ortamındaki öğeler öğretmen, öğrenci  gibi  canlı özelliklerinin  yanı  sıra sıraların düzeni, görüntü, ısı, aydınlanma vb. gibi fiziksel ortamın özelliklerinden  ve sınıfta  bulunan  öğrenci  sayısından  da  kaynaklanabilir.İstenmeyen  davranışların önlenmesinde öncelikle  yapılması  gereken şey problemin hangi kaynaktan geldiğini belirlemektir. Problem  kaynağına  inilerek  yok  edilmediği  sürece  artan  oranda görülmeye devam edecektir. Sınıf içinde istenmeyen davranışlara yol açan başlıca faktörler şunlardır:

  1. Sınıfın Yapısından Kaynaklanan Problemler
  2. Öğrenciden Kaynaklanan Problemler
  3. Eğitim ? Öğretim Programından Kaynaklanan Nedenler
  4. Öğretmenden Kaynaklanan Nedenler

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuk Eğitiminde “Sınırları” Koyabilmek

Anabilim Eğitim Kurumları, PDR bültenlerinin yeni sayısında anne ve babalara kaynak teşkil edecek önemli bir …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum