Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Eğitsel Rehberlik » Sınav Kaygısıyla Nasıl Başedebilirsiniz?

Sınav Kaygısıyla Nasıl Başedebilirsiniz?

Sınav kaygısı hayatımızın büyük bir bölümünde bulunan birçok deneyimin parçasıdır. Akademik ya da mesleki yönden sürekli seviyemiz ölçülür, başarılı olup olmadığımız, bir pozisyonu hak edip etmediğimiz sınavla belirlenir. 

Hayatımızı olumsuz yönde etkileyen sınav kaygısı içe başaçıkabilmenin yolları;

Sınav Kelimesini Kullanmayın

Bu rahatsız edici kelimenin yerine ‘fırsat’ demeye başlarsanız bakış açınız olumlu yönde değişecektir.

Ders Çalışmak Değil ‘Öğrenmek’ 

Ders çalışmak; bilgiyi almak, hafızada tutmak, sınav zamanı kullanmak ve sonra unutmak anlamına gelirken öğrenmek; bir bilgiyi içselleştirmek, bir parçamız haline getirmektir.

Öğrenme Modelleri

Görsel, işitsel ya da duyusal algı biçimlerinden hangisi baskınsa öğrenme materyallerini ona göre seçin.İşitsel algınız ön plandaysa dinleyerek ya da sesli okuyarak daha kolay öğreniebilirsiniz.Videolar,slaytlar, resimler, tablolar ve grafikler görsel algınız baskınsa tercih etmeniz gereken materyallerdir. Kinestetik algıya sahip olanlarınız ise öğrenirken duygularını da işin içine katarlarsa işleri kolaylaşır.

Motivasyon

Kimimiz ‘acıdan kaçan’, kimimiz ‘hazza yaklaşan’ bir kişiliğe sahibiz. Acıdan kaçanlarımız sınavda başarılı olamadıkları taktirde ne hissedeceklerine, hazza yaklaşanlar ise başarılı olduklarında tadacakları duyguya odaklanarak motive olur.

Kaygı ve Gerginlik

Sınav gününü hayal edin. Gergin hissediyorsanız derin nefes alıp rahatlamaya çalışın. Salona girişinizden kağıdınızı teslim ettiğiniz ana kadar olan her anı zihninizde canlandırın. Hangi aşamada gerginlik artıyorsa derin nefes alıp gevşeyin ve devam edin. Kurgunuz ne kadar gerçekçi olursa o kadar başarılı olursunuz. Gevşeyerek ve odaklanarak harika bir fırsat elde edeceğinizi düşünün.

Çevrenizi Susturun

Bu sizin fırsatınız. Başkalarının değil. O halde iç sesinizi daima önemseyin..

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sınav Kaygısı İle İlgili Dokümanlar

Sınav Kaygısı İle İlgili Rehberlik Panosu Dokümanları  Sınav Kaygısı İle İlgili Bakış Açışı  Sınav Kaygısı …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: